نکاتی برای نگهداری مواد غذایی در تابستان

نکاتی برای نگهداری مواد غذایی در تابستان

سپتامبر 20, 2019 0 By edame

درتابستان،موادغذایی بیشتر درمعرض فاسد شدن هستن.اگه یه ظرف غذا رو چند ساعت بیرون از یخچال نگه دارین،چیزی که دارید یه ظرف میکرواورگانیسم در حال رشده.چون دمای هوا بالاست و غذا خیلی سریع تبدیل به فضایی مناسب واسه رشد میکروب ها می شه و دیگرسالم نیس.

مریضی های به وجود اومده بوسیله مسمومیت غذایی در تابستون بسیار شایع هستن و دلیلش هم اینه که ما بیشتر توجه چندانی به بهداشت،پخت و پز و نگهداری شکل های جور واجور اجناس غذایی نمی بدیم.آشپرخانه های ما معمولا فضای مناسبی واسه نگهداری مقدار خیلی از مواد خوراکی نیستن پس چیکار باید کرد؟ این نکات رو یادتون باشه:

بهداشت از هرچیزی مهم تره

وقتی که می خواهید به گوشت و مرغ و ماهی به شکل خام دست بزنین،حتما دستان خود رو بشورید و دوباره هم قبل از پخت و پز دستان خود رو شسته و با هوله تمیز خشک کنین.عادت کنین که در آشپزخانه دستکش به دست داشته باشین.اگه سرما خورده اید و آب ریزی و تب دارین،آشپزی نکنین.قبل از شروع به آشپزی، تموم سطوح لازم رو به طور کامل تمیز کنین.تموم ظروف و وسیله آشپزی رو با آب و صابون بشورید و واسه گوشت از تخته خردکن جدا از هم استفاده کنین.

با در نظر گرفتن استفاده گسترده ای که در کشاورزی از آفت کشا و سموم می شه و بخشی از اون روی سطوح میوه جات و سبزیجات می موند، بهتره اونا رو درآب ولرم با نمک و سرکه واسه دو ساعت بخیسانید.قبل از خوردن میوه یا پختن اون، اون رو زیر شیرآب گرفته تا باقیمونده سموم ازآن جدا شه.

دمای مناسب

دمای مناسب،مهمترین اصل نگهداری سالم مواد غذایی در هوای گرم تابستانه.از اونجایی که تموم مواد غذایی در یخچال قرار می گیرد،باید مطمئن شید که هرماده غذایی به طور کامل بسته بندی شده باشه.دمای یخچال باید در ۴درجه سلیسیوس و دمای فریزر در منهای ۱۵ تا منهای ۱۸ درجه سلیسیوس بمونه.

گوشت و مرغ خام رو در فریزر بذارین و هروقت به اون نیاز داشتین در یخچال از اون یخ زدایی کنین اما اون رو از بقیه مواد در یخچال جدا نگه دارین.حواس تون باشه که به طور کامل یخ زدایی شه.

غذای سرو شده نباید بیشتر از دو ساعت بیرون از یخچال بمونه.اگه می خواهید این غذا رو بیرون ببرین،از یخدان با یخ فراوون استفاده کنین.غذاها و نوشیدنی ها رو دریخدان های جداگونه بذارین و زیاد درِاون رو باز نکنین تا دمای داخل اون سرد بمونه و یخدان رو زیر تابش مستقیم آفتاب هم نگه ندارین.

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن