نکاتی اساس در مورد درمان ایمپلنت دندان

نکاتی اساس در مورد درمان ایمپلنت دندان

سپتامبر 20, 2019 0 By edame

درمان ایمپلنت  دندون

از ایمپلنت دندانی واسه جایگزینی دندونای از دست رفته استفاده می شه. این روش نسبت به بقیه روش ها جدیدتره و امتیازات زیادی داره.این روش تغییر زیادی رو در میدون دهن و دندون به وجود آورده. می- خواهیم دراین مطلب شما رو با نکاتی که بسیارپرکاربرد هستن، آشنا کنیم.

پیشنهاد های مهم دندانپزشکان درباره ایمپلنت

ایمپلنت دارای ۲ بخشه: اولی؛ جراحیایی که روی استخون فک انجام می شه و دومی؛ مربوط به عملکرد روکشای دندانی و پروتز دندانه. به طور دقیق تر یعنی اگرجراحیای تخصصی به صورت کاملاحرفه- ای انجام شن، میشه به نتیجه دلخواه رسید. اگه فردی در این مورد به قدر کافی آموزش دیده باشه، می تونه این درمان رو انجام بده و واسه این آموزشا حتما باید در دوره های تخصصی حضور داشت.آموزش ایمپلنت تازگیا در دوره های آموزشی جای گرفته اما هنوزآموزش ایمپلنت به صورت حرفه ای و تخصصی انجام نشده. واسه اینکه این آموزش به مرحله اجرا برسه،نیازمند امکانات بسیاریه.انجمنای علمی، شرکتا و موسسه ها،بسیار درزمینه آموزش تلاش کردن.واسه موفقیت باید یافته های اینجور آموزش- هایی درنظر گرفته شه و چگونگی محصول آموزشا بسیار اهمیت داره.

درمان ایمپلنت به چند دسته تقسیم می شه؟

با در نظر گرفتن سنگینی کار، این درمان رو میشه در چند نوع تقسیم بندی کرد.

_ درمانای ساده که به دست دندانپزشک عمومی هم انجام می شن.

_بعد از اون درمانای متوسط و پیشرفته تر وجود دارن که نیازمند توجه و دقت بیشتری هستن. چون در این مرحله درمانای پیشرفته استخوانی در فک صورت میگیره و همینطور پایه ایمپلنت جاسازی می شه.

موفقیت عمل ایمپلنت به عواملی مثل شدت سختی کار،پیشرفتگی اون و مهارت دکتر و شرایط مریض بستگی داره.

به همین منظور جراحیای پیشرفته و تخصصی باید به دست پزشکان متخصص و حرفه ای انجام شه.

آسیب تبلیغات کاذب در مورد ایمپلنت

بیشتر مشکلایی که در این مورد به وجود میان به این دلیله که تبلیغات اثرات منفی در مردم بوجود میاره و اونا هم فریب این تبلیغات و یا پیامکای دریافتی رو می خورن؛ تبلیغاتی که بدون نظارت کافی به صورت کتابچه ای درب منزل افراد فرستاده می شن ودر اون هر نوع تبلیغات دیده میشه: از تبلیغ قالیشویی گرفته تا معرفی پزشکان…همه اینا از دلایلیه که مردم اعتماد خود رو از دست دادن. دربعضی ازاین تبلیغ هامی- توان دید که دکتر عمومی از واژه متخصص ایمپلنت استفاده کرده اما این درست نیست. کارشناسان مربوط به این رشته رو میشه در ۳ گروه قرار داد: جراحی دهن و فک و صورت، جراحی لثه و کارشناسان در مورد پروتز.

بعضیا از پزشکان بدیش اینه به واسطه شرکتایی که واردکننده ایمپلنت هستن، دوره های کوتاه مدت رو گذرونده و مدرک دریافت می کنن. مثلا اگه اجناس از کشور آلمان باشه، گواهی نامه صادرشده رو از آلمان ثبت می کنن.با این روش اجناس خوب به فروش می رسن اما خواننده مطلب با خود فکر میکنه که حتما این دکتر دوره های تخصصی رو در آلمان گذرونده و بعد به ایران برگشته…که همین موجب نگرانی و سلب اعتماد ایشون می شه.

سازمان نظام پزشکی کشور،وزارت بهداشت و همینطور انجمنای مربوطه باید نظارت و تحقیق بیشتری درباره این موضوع داشته باشن.

درمان ایمپلنت  دندون

هزینه زیاد قیمت ایمپلنت دندون

بدیش اینه به دلیل نبود پوشش بیمه ای قیمت ایمپلنت دندون در تموم خدمات دندونپزشکی غالب مردم این درمانا رو لوکس خطاب کرده و به سمت اون نمی رن پس اقدامی در مورد با این عمل انجام نشده و تعداد خیلی از مردم از این عمل بی بهره می مانند. ما باید این نکته رو درنظر داشته باشیم که ایمپلنت درمانی لوکس نیس و واسه بهداشت دهن و دندون لازمه. طبق تعریف سازمان جهانی نبود داشتن دندون یه جور معلولیته.پس دندون گذاشتن واسه مردم یععنی رفع معلولیت اونا!

تا وقتی که به این موضوع اهمیت کافی داده نوشد یعنی ما جامعه ای پر از معلول دندانی داریم. خوردن غذا، صحبت کردن و خیلی از فعالیتای روزانه که مربوط با دهن و دندانه واسه افراد بی دندون واقعا مشکله.

تا وقتی که سازمانای بیمه گر ایمپلنت و بقیه عملیات دندونپزشکی رو تحت پوشش بیمه ای قرار ندن، بدیش اینه عده خیلی از مردم به دلیل سمت اون رفته و اون خدمات بازم بی بهره خواهند موند.

چه آدمایی واسه انجام عمل ایمپلنت دارای شرایط هستن؟

امروزه به دلیل پیشرفتای بسیار در این مورد و روشای جدید و تغییرات حاصل شده در این مورد، خواهندگان ایمپلنت دندانی با اطمینان بیشتری از اون استقبال می کنن. افراد سالمی که مشکلات جدی ندارن می تونن به ایمپلنت دندانی روی بیارن، به استثناء مریضایی که رادیوتراپی شدن، بیماران شیمی درمانی و همینطور بیماریای متابولیک که کنترل نشده هستن.

چه وقتی دکتر مریض رو مجبور به انجام ایمپلنت می کنه؟

وضعیت در این عمل بسیارمتفاوته؛ آدمایی به طور حرفه ای و تخصصی عمل ایمپلنت رو انجام میدن و بعضیا پیش دندون پزشکان عمومی می رن. واسه مریضایی که پیش جراح و متخصص می رن، خیلی درگیر این موضوع نیستیم که این عمل رو تفهیم و یا اثبات کنیم. چراکه بیشتر اونا از پیش آماده بوده و به طور کامل به اون چیزی که انجام میدن آگاه هستن.بیشتر این بیماران دوباره مراجعه می کنن.

علاوه برآن ایمپلنت دندانی روش بسیار خوبیه و از طرف دندانپزشکان مورد استقبال زیاد واقع شده. از طرفی چون بعضی از دندانپزشکان این عمل رو انجام نمی دن، اون رو پیشنهاد نکرده و رد می کنن. بعضی دندانپزشکان هم ایمپلنت دندانی رو راه حلی واسه تموم مشکلات دندون می دونن. این هم اصلا درست نیست و همیشه باید تعادل حفظ شه.

درمان ایمپلنت  دندون

طول عمر ایمپلنت چقدره؟

دندانپزشکان بر این فکر می کنند که ایمپلنت جلوه و کارایی به مانند دندون طبیعی داره. اگه به اون خوب توجه و رسیدگی شه، عمر اونا همیشگی بوده و سالم باقی می مانند.در این روش اگه خوب از دندون مراقبت نشده باشه ویا به دلیل نبود رعایت بهداشت، مریضی به نام التهاب بافتای دور و بر ایمپلنت ظاهر می شه که با مرور زمان استخوانای دور و بر فک به ضعیف شده و به دنبال اون باعث از دست دادن ایمپلنت می شه.

هیچوقت یادتون نره

مدت درمان پس از انجام ایمپلنت دندانی ۲هفتهه.واسه اینکه مراحل درمانی سریع و بدون مشکل باشه، فرد باید تموم دستورات دکتر رو خیلی دقیق انجام بده. به کار گیری دهانشویه آنتی باکتریال به مدت ۱۴ روز، از جمله مواردیه که بعد از ایمپلنت دندانی باید استفاده بشه.فرد باید به طور کامل محیط دهنش رو با اون شست و شو دهد. از مصرف سیگار باید دوری کرد. چون دود واسه آدمایی که این عمل رو انجام دادن بسیار مضره.

منبع:

دندون دراوردن نوزاد چقدر زمان میبره؟

چیجوری جرم دندون رو در خونه بگیریم؟