نویدی برای مبتلایان به سرطان سینه

نویدی برای مبتلایان به سرطان سینه

سپتامبر 20, 2019 0 By edame
بیماریه که از سالیان دور بشر با اون درگیر بوده و واسه مقابله با اون تلاش بسیار کرده. گذشته درمان این سرطان بازگو کننده زمان هاییه که درمان این مریضی با وسیع ترین اعمال جراحی همراه بود، که علاوه بر برداشتن تومور بدخیم، تموم سینه و عضلات جدار قفسه سینه و غدد لنفاوی زیر بغل رو واسه اطمینان از درمان کامل و جلوگیری از برگشت  سرطان ورداشته و مریض در صورت بهبودی تا آخر عمر از یه مشکل عضو و مشکل در زیبایی ظاهری رنج می بره.

اما پس از یه مدت پزشکان این موضوع به ذهنشون رسید که شانس بیماران خود رو واسه درمان کم آسیب تر و حفظ زیبایی اونا امتحان کنن. به این منظور در اول برداشتن عضلات رو از عمل جراحی سینه حذف کردن و پس از چند سال که به لطف شناخت بهتر مریضی و امکان تشخیص زودرس، موفقیت بیشتری در درمان این سرطان بدست اومد، با محدود تر کردن عمل جراحی تلاش در حفظ این عضو کردن، تا بیماران پس از درمان  بتونن بدون مشکل عضو و با روحیه ای بهتر به زندگی خود ادامه بدن.

این عمل جراحی جدید که به عنوان جراحی سرطان سینه با حفظ پستون معروف شد هرچند در اول با احتیاط و در موارد محدودی انجام می شد اما با انجام تحقیقات وسیع، یافته های مثبت اون بدون صدمه به درمان مریضی اثبات شد و روز به روز مقبولیت بیشتری پیدا کرد و الان در حدود ۸۰ در صد از موارد سرطان سینه قابل درمان با این روش هستن.این عمل جراحی  به صورت ساده و با برداشتن توده با حاشیه ای از نسج سالم انجام می شه و بعد بقیه نسج سینه با  انجام رادیوتراپی درمان می شه تا از برگشت مریضی جلوگیری شه. اما این انتهای پیشرفت در درمان سرطان سینه نبود چون در بعضی موارد به دلیل مشکلاتی مانند بزرگ بودن توده یا محل قرار گرفتن اون در سینه یا اندازه بزرگ سینه ها منتهی به بدشکلی و غیر قرینه بودن سینه ها پس از عمل جراحی می شد و لازم بود تا واسه جلوگیری از بد شکلی یا غیر قرینه بودن سینه ها فکری کرد.

بنابر این تکنیکای جراحی پلاستیک به کمک جراحان سرطان اومد و ترکیب جراحی سرطان سینه با جراحی زیبایی افقی جدید در درمان سرطان سینه باز کرد. الان تلاش بر اینه که با به کار گیری این روش ها، بدشکلی و غیر قرینگی به وجود اومده بوسیله عمل جراحی به کمترین حد ممکن رسانیده شه و بانوانی که در مراحل اولیه سرطان سینه مراجعه کرده و تحت درمان جراحی با راه و روش حفظ زیبایی  قرار می گیرن، از نتیجه عمل خود از دید  حفظ و حتی ارتقای زیبایی به طور کاملً خشنودند.

مثلا در مریضی که سینهای بزرگ داره میشه علاوه بر برداشتن تومور با حاشیه کافی، اندازه هر دو سینه رو هم کوچیک کرد طوری که مریض پس از عمل جراحی نه فقط از درمان سرطان خود احساس رضایت می کنه بلکه در بسیاری موارد از بهتر شدن کیفیت زندگی به دلیل کاهش حجم سینه ها اعلام رضایت دوبرابر داره. این در حالیه که اینجور مریضی در صورت ماستکتومی یه طرفه یا برداشتن کامل سینه ( که دیر وقتی تنها درمان سرطان پستون حساب می شد)، تا آخر عمر از غیر قرینه بودن دو طرف تنه و مشکلات استخوانی به وجود اومده بوسیله فشار یه طرفه بر مهرهای گردنی و پشتی  رنج می بره.

مورد دیگری که درمان جراحی درست واسه مریض گرفتار به سرطان پستون مهمه مواردیه که مریض یه تومور سرطانی در سینه با افتادگی شدید داره، در این موارد اگه با روشای عادی توده و حاشیه اون ورداشته شه نتیجه خوبی از نظر زیبایی نخواد داشت و انجام رادیو تراپی هم در این بیماران با مشکلاتی همراه س، بنابر این در این موارد خاص میشه با ترکیب روش ماستوپکسی ( اصلاح افتادگی سینه) با جراحی سرطان، تو یه عمل جراحی هم تومور رو به طور کامل برداشت و هم  افتادگی سینه رو اصلاح کرد که موجب باز پیدا کردن زیبایی و رضایت مریض و جفت و جور کردن شرایط واسه درمان رادیوتراپی بهتر می شه.

چیزی که باید در آخر این بحث به اون اشاره کرد، اینه که همه روشای جدید درمان در سرطان سینه که با استقبال بانوان در سراسر دنیا مواجه شده، وقتی قابل اجرا به صورت کامل و نتیجه بخش هستش که مبتلایان به این مریضی در مراحل اولیه و به باخبر شدن از مریضی خود واسه درمان و عمل جراحی دست به کار شن، چون در بعضی موارد دیده می شه که بانوان از ترس از دست دادن عضو خود درمان رو به تاخیر میندازن که این دست دست کردن، خود باعث از دست رفتن شانس اونا واسه برخورداری از درمان  با حفظ زیبایی می شه.

مقاله درباره سرطان سینه

کشنده ترین سرطانها رو بشناسین

سرطان سرطان سینه سیمرغ