نوشیدن بیش از حد چای سبز برای کبد خطرناک است!

نوشیدن بیش از حد چای سبز برای کبد خطرناک است!

سپتامبر 20, 2019 0 By edame

green-tea

عادت قهوه نوشیدن رو کنار گذاشته اید و به چای سبز روی آورده اید، شاید وقتی فهمیده اید چای سبز چه خواصی واسه تون داره این حرکت هوشمندانه رو انجام داده اید. اما علی رغم خواصی که واسه سلامتی داره، زیاده روی در چای سبز می تونه بعضی ها رو مریض کنه. و این اتفاقیه که واسه یه دختر ۱۶ ساله افتاد که طبق برنامه کاهش وزنی که داشت می بایست سه ماه روزی سه فنجون چای سبز بخوره. آزمایشات نشون داد دردی که فکر می کردن به وجود اومده توسط یه عفونت ادرار شدیده، در واقع هپاتیت به وجود اومده توسط گیاه س. وحشتناکه!

به این آسیب مسمویت گیاهی کبد می می گن که هپاتیت به وجود اومده توسط سمه و وقتی روی می دهد که گیاه یا مکمل زیاد از نظر شیمیایی به کبد آسیب می زنند؛ از تیلنول گرفته تا چای سبز.

چی در این ترکیب موجب آسیب می شه؟ چای سبز شامل کاتچین و ترکیبات آنتی اکسیدان می باشه. اگه به اندازه مناسب مصرف شه، فواید عالی داره مانند کاهش کلسترول و کاهش خطر مریضی های قلبی و سرطان. اما مصرف زیاد و بیشتر از اندازه اون( مانند مقداری که در مکمل های کاهش وزن چای سبز هست)، می تونه موجب مسمومیت گیاهی کبد شه.

به گفته دکتر نیکت سونپال، متخصص دستگاه گوارش و استادیار پزشکی در دانشگاه تورو نیویورک: ” وقتی شروع به استخراج و تغلیظ این ترکیبات به شکل کپسول های فشرده می کنین، مانند بمب های کوچیکی می شن که کبدتون رو هدف می گیرند. این مقادیر بسیار فشرده شده، کبد رو ازکار انداخته و موجب تخریب سلولی می شن”. علائم این آسیب، خستگی و ناتوانی، دردهای شدید شکمی و زردیه، پس شک نداشته باشین ارزش چند کیلو کم کردن رو نداره.

به گفته دکتر کریستوفر هوبز، گیاهشناسی که متخصص سلامت عمومیه، آزمایش این که منظور از مقادیر زیاد، دقیقا چقدره، از نظر علمی دقیق نیس. همه افراد، این ترکیبات رو در غذاها و گیاهان به روش های جور واجور مصرف می کنن. فاکتورهایی مانند ژنتیک و چیزایی که می خورید، تعیین می کنن که کبد شما چیجوری این ترکیبات طبیعی رو حذف کرده یا مصرف می کنه.

باید هروقت که چای می نوشید نگران بشوید؟ دکتر سونپال می گوید:” مطمئنا خیر! چای سبز به طور کلی ایمن و سالمه، به ندرت اتفاق می افتد که با مصرف عادی روزانه مثلا یه یا دو فنجون چای سبز، مسمومیت کبدی ایجاد شه.”

این خطر وقتی هست که چای سبز رو مانند آب بخورین! یا دیوونه چای سبز باشین! بد نیس که در این مورد با دکتر تون هم مشورت کنین. اون می تونه به شما کمک کنه تا بدونین چه مقدار واسه شما مناسبه.حرف آخر این که دو فنجون چای سبز در روز کافیه، طبیعی بودن اون دلیل بر این نیس که بیشترش بهتر باشه!

واسه درمان کبد چرب چه بخوریم؟

مریضی کبد چرب چیه؟

سلامت کبد مجله سلامت چای سبز