نوشتن و کاهش استرس

نوشتن و کاهش استرس

سپتامبر 20, 2019 0 By edame

write

چیجوری استرس خود رو مدیریت و کنترل میکنین؟ راه موثری واسه این موضوع سراغ دارین؟ در این مقاله میخوایم تاثیر نوشتن بر کنترل استرس رو بررسی کنیم.

به گزارش آلامتو و به نقل از بدونیم؛ بیشتر بیزینسای موفق با پیروی از مجموعه ارزشای اصلی اداره می شن. چشم انداز و ماموریت اونا این ارزشا رو مشخص می کنه. اجرای روزانه اونا از این ارزشا سر میگیره و چگونگی تصمیم گیریای بزرگ رو واسه اون دیکته می کنه. داشتن اینجور ارزشایی دقیق شدن و فوکوس کردن واولویت بندی رو آسون می کنه.

همه آدما واسه خودمون ارزشای اصلی شخصی داریم که روی موجودیت ما تاثیر میذاره. اما داشتن این ارزشا با این که به اونا اجازه بدین زندگی تون رو هدایت کنن دو چیز به طور کامل متفاوت هستن. یکی از مهم ترین کلیدهای موفقیت، خوشحالی و آرامش داخلی، درک و زندگی براساس این ارزشای شخصیه.

بنویسین

اولین قدم واسه یه زندگی هدف دار و پر شور و اشتیاق نوشتن ارزشای شخصیه. این ارزشا با این که با اخلاق و سیرت شما گره خورده سیستم خوب و بد نیستن بلکه چیزایی هستن که به اونا بیشتر ارزش می دید. چی شما رو به جلو می بره؟ چی به شما احساس سرزندگی و انرژی میده؟ عشق، خونواده، پول، حرفه، معروفیت، کمک به بقیه، عدالت اجتماعی یا نجات حیوانات….این لیست بازم ادامه داره. لیست چیزایی که دوست دارین و براتون مهمه.

حالا که اونا رو تعیین کردین روی کاغذ بیارین.

به چه دلیل؟ محققان نشون دادن که نوشتن ارزشا هزاران نتیجه مثبت داره:

به تصویری حقیقی از اون چیزی که هستین و اون چیزی که می خواین باشین می رسید. واسه اون که به خواسته واقعی تون برسین باید خود واقعی تون باشین.

زمان تون رو بهتر مدیریت می کنین و در مورد این که کجا زمان تون رو صرف کنین بهتر تصمیم می گیرین.

با دونستن چیزایی که واسه تون مهمه اشتیاق بیشتری به هدف پیدا می کنین و رسیدن به هدف این اشتیاق رو بیشتر می کنه. این دو به طور کامل جداگونه هستن و انگیزه شما رو واسه جلو رفتن بیشتر می کنن.

این ارزشا مثل قطب نما می مانند که ما رو به سمت هدف واقعی هدایت می کنن. وقتی بیراه س میریم نوشتن اونا باعث می شه که زودتر فهمیده و به راه درست برگردیم.

ارزشامون ریشهامون هستن که باعث بناء چیزایی که واسه مون مهم هست می شن. نوشتن اونا باعث می شه نسبت به اون چیزی که در واقع هستیم واقع بین باشیم.

به طور خلاصه کشف، تعیین، نوشتن و زندگی کردن با ارزشای اصلی به شما کمک می کنه کارای درست رو انجام داده و این سفر واسه تون لذت بخش تر باشه.

دیدن ارزشای شخصی نوشته شده استرس رو کم می کنه

براساس تحقیقاتی که دکتر کلی مک گونیگال انجام داده فواید نوشتن ارزشای شخصی به این صورته:

در دراز مدت، نوشتن ارزشا نشون داده که میانگین نمرات رو بالا می بره، مراجعه به دکتر رو کم می کنه، سلامت ذهن رو تقویت می کنه و از در مورد هر مسئله ای از کاهش وزن گرفته تا ترک سیگار کمک می کنه. هم اینکه ما رو از روبرو شدن به بی عدالتی حفظ می کنه و خودناتوانی رو کم می کنه. این فواید نتیجه دخالت نگرشی هستن. کسائی که این ارزشا رو فقط یه بار به مدت ۱۰ دقیقه بنویسن ماه ها و یا حتی چند سال از فواید اون بهره مند می شن.

دکتر مک گونیگال عقیده داره نوشتن درباره این که چیجوری وقایع روزانه ما با ارزشای شخصی مون تطبیق داده می شن هم از نظر ذهنی و هم از نظر بیولوژیکی توانایی ما واسه مقابله با استرس رو تقویت می کنه.

به کار بردن این روش

وقتی فعالیتامون با ارزشای مون جور در نمیاد نسبت به زندگی بی انگیزه میشیم. با این روشای ساده می تونین کاری کنین که فعالیتا و اهداف تون با ارزشاتون هم تراز باشن:

موارد زیر رو بنویسین:

۵ تا از مهم ترین چیزایی که در زندگی واسه اونا ارزش زیادی قائل هستین بنویسین.

مشخص کنین که هر کدوم از این ارزشا چه مفهومی واسه شما دارن.

درباره یه روز (یا هفته) گذشته فکر کنین. چی خوب جلو رفته؟ چه وقتی استرس داشتین؟ به چه دلیل؟

یه یا دو نقطه بالاترین درجه و یه یا دو واقعه استرس زا رو انتخاب کرده و رابطه اونا با ارزشای تون رو بنویسین.

یه یا دو ارزش اصلی رو انتخاب کرده و کارایی که می تونین در طول روز بعد یا هفته بعد جهت درخشش این ارزشا انجام بدین رو بنویسین.

خود آزمایش

درزمان زمان تعداد فعالیتایی که باعث درخشش سیستم ارزشاتون شده رو بنویسین.

سطح استرس خودتون رو آزمایش کنین. بعد از شروع این تمرین استرس کمتری دارین یا بیشتر؟ اشتیاق و انگیزه شما در چه حده؟

سلامت جسمی خود رو آزمایش کنین. در کل چه احساسی دارین؟ متوجه چه تغییراتی شدین؟ (این مشکلات کمتر شدن یا بیشتر: سردرد، کمردرد، گردن درد، تنش، ناراحتی معده.)

برنامه ریزی کنین: واسه این که این لحظات موندگاری داشته باشن چه کارایی باید انجام بدین؟

مهم ترین کاری که می تونین واسه موفقیت شخصی تون انجام بدین تنها دونستن ارزشای اصلی نیس بلکه باید با اونا زندگی کنین و به اونا اجازه بدید که بخشی از زندگی تون شن. ارزشای تون رو بنویسین و اونا رو در تموم کارایی که انجام می دید ببینین. زندگی که با ارزشای شخصی شکل بگیره یه زندگی هدفمنده.

درمان استرس با دکتر اوز

تاثیر استرس بر تیروئید چیه؟

بدونیم کاهش استرس کاهش اضطراب