نهنگی که صدای انسان را تقلید میکند + عکس

نهنگی که صدای انسان را تقلید میکند + عکس

سپتامبر 20, 2019 0 By edame

واسه اولین بار محققان تونستن با به کار گیری تحلیلای اکوستیک نشون بدن نهنگا یا دستکم یه نهنگ سفید بسیار خاص می تونه صدای آدم رو تقلید کنه.

به گزارش خبرگزاری مهر، علم پژوهانی که یافته های این تحقیقات رو در نشریه Current Biologyمنتشر کردن از یافته های خود حیرت زده شدن چون که نهنگا معمولا صداها رو در حالتی تولید می کنن که کلا از صدای آدم فرق داره.

سام ریگوی از بنیاد ملی پستانداران دریایی گفت: مشاهدات ما نشون دهنده اون هستش که این نهنگ مجبور شده سازوکار صوتی خود رو به خاطر ایجاد صداهای شبه گفتاری آدم عوض کنه. اینجور تلاشای آشکاری نشون دهنده انگیزه واسه ایجاد تماسه.

همه چیز از سال ۱۹۸۴ شروع شد وقتی که ریگوی و همکارانش به بعضی صداهای غیرمعمول در نزدیکی محوطه نگهداری این نهنگ و دلفینا توجه کردن.

همونطور که این افراد توصیف می کنن این صداها مانند اون بود که دو نفر در فاصله دور با هم گفتگو کنن؛ درست خارج از وسعت فهم و درک اونا.

نهنگ

محققان این صداا رو با تصاویر ویدیویی ضبط کردن. صداهایی که به نظر آشنا بود، بوسیله نهنگ سفید و درست پس از اون تولید می شد که غواص به سطح آب محوطه نگهداری نهنگ سفید می اومد. این غواص وقتی از آب خارج می شد به همکارانش می گفت :”کی به من گفت بیرون بیام؟”

این محققان به این نتیجه رسیدن این صدا واسه یه موجود حیرت انگیزه: نهنگ سفیدی به نام NOC.

این نهنگ در بین دلفینا و دیگه نهنگای سفید و بیشتر در حضور آدم زندگی می کرد.

واقعا گزارشای دیگری هم قبل از این وجود داشت که می گفت صدای نهنگا مانند صدای انسانه اما در این مورد، گروه ریگوی می خواستن بعضی از این دلایل واقعی رو جمع آوری کنن.

اونا واسه نشون دادن ریتم مشابه صدای نهنگ با گفتار آدم و فرکانسای اساسی چندین اکتاو پایین تر از صدای این نهنگ خاص که بسیار به صدای آدم نزدیکه، صداها رو ضبط کردن.

ریگوی میگه: صدای این نهنگ بسیار مثل صدای آدم و متفاوت از صدای معمولی نهنگ هاست.

صداهایی که ما شنیدیم نمونه شفاف و واضحی از یادگیری صوتی بوسیله این نهنگ سفیده.

این یافته از اون جهت باحال و عجیبه که نهنگا صدا رو از راه بینی تولید می کنن نه مانند آدم از راه حنجره.

از این رو NOCبرای تولید صداهایی مانند صدای آدم باید فشار بینی خود رو در زمان بقیه تنظیمای عضلاتی و بادی کیسه هوا در سوراخ بینی، تغییر داده باشه.

یعنی این کار واسه این نهنگ سفید آسون نبوده. بدیش اینه NOC پنج سال پیش و پس از اینکه ۳۰ سال از عمرش رو در بنیاد ملی پستانداران دریایی گذرونده بود، مرد. اما صداش هنوز هست.

noindex