نمادهای شیطانی/ عکس

نمادهای شیطانی/ عکس

سپتامبر 20, 2019 0 By edame

امروزه شیطان گرایی بالاتر از حرکتی زودگذر، با داعیه معنویت به میدون اومده. این مرام برخلاف تصور عادی، جذابیتایی داره که فهم و درک اون واسه کسائی که تصور روشنی از درسای این آیین ندارن، بسیار سخته. واسه بازخوانی معنی شیطان گرایی به تورق کتاب «کاوشی در معنویتای نوظهور» اثر حجت الاسلام حمزه شریفی دوست پرداختیم که بخش انتهایی اون در ادامه میاد:

*نمادای شیطانی

در مورد نمادها سه نکته اساسی باید روش زوم بشه. غفلت از این سه امر، ممکنه به شناخت و تحلیل ناصواب این فرقه منجر شه و یا باعث گسترش ناخواسته آیین شیطانی شه:

اول اینکه جریان شیطانی، خیلی از نمادهایی رو که در دیگه آیینا و راه و روش ها ریشه داره، امروز به سود خود و در خدمت خود استفاده کرده. خیلی از نمادهایی که امروزه به نام شیطان پرستی مشهور شده، واسه جریان شیطانی نیس و اونا این نمادها رو تصرف کردن. هدف از این تردستی، اثبات ریشه دار بودن آیین شیطان پرستی و اثبات اون و اعتمادبخشی به یاران شیطانه.

پاره ای از این نمادها در تمدنای باستانی مصر و یونان ریشه داره و یه سریای دیگه واسه شرقه؛ اون طور که آنتوان لاوی در کتابش «کالی» و «شیوا» رو که در میان هندوها و یوگیا جایگاه خاصی دارن و از خدایان هندو به حساب میان همون شیطان معرفی می کنه. بعضی از نمادهای ماسونا یا کابالا الان در خدمت این آیین قرار گرفته. هر چند جریان شیطانی محصول عرفان یهود و فراماسونری و نتیجه حروم این دو جریانه، جریان شیطانی، امروزه خود رو آیینی بهره مند از سنتای منحصر به فرد، نمادهای خاص، مبانی و جدا از هم و تو یه کلمه، یه «جریان جداگونه تاریخی» معرفی می کنه.

دوم اینکه نمادها حتماً معنی واحد ندارن. دلیل اینه که فرهنگای جور واجور از هم دیگه اثر پذیرفته ان و اقوام و ملتا، در تعامل با بقیه فرهنگا، دست به اقتباس زده و به سود خود، تغییراتی در اجناس بقیه – البته به نسبت آرزوا و ارزشای بومی خود – دادن و به مرور، این فرآورده جدید، نماد ارزشا و باورهای ایشون شده؛ پس نمادها نه ریشه واحد دارن و نه معنی واحد.

نکته سوم اینکه چون نماد ابزاری قوی و نافذه و چون برخورداری از نمادهای انگار و جور واجور، قدرتی بی بدیل حساب می شه، نسبت به دادن نمادهای دیگه آیینا به شیطان پرستی، تلاش غیرمستقیم واسه تبلیغ این مرام انحرافی و کمک ناخواسته به اون هستش؛ پس منظور ما از نماد در این نوشته، نمادهاییه که امروزه شیطان گرایان به سود خود استخدام کردن.

اون چه نباید از اون غفلت شه اینه که نمادهایی که امروزه در خدمت این جریان ضددینی و ضدتوحیدی اجرای نقش می کنه؛ باید واسه پیوند این جریان به عقبه سیاسی خود و فهم ریشه ها و مبانی استکباری اون روش زوم بشه؛ نه استقلال دادن به این جریان و در نتیجه تبلیغ و اثبات اون.

نمادهایی که شیطان گرایان واسه معرفی خود استخدام کردن به این شرحه:

۱- بافومت (Baphomet)

این نماد که در عرفان کابالا هم جایگاهی داره، بز یا قوچی به نام بافومت (Baphomet) است که هم با جونور شاخ دار یوحنا در کتاب مکاشفات یوحنا همانندی داره و هم در اسطوره های مصری، خدای هوش و دانایی معرفی شده و آفرینش آدم از راه چرخ سفالگری رو به اون نسبت میدن. شعله میان دو شاخ اونم نماد نبوغ و دانایی شیطانه و این که اون بود که آدم(ع) و همسرش رو به سمت درخت دانایی راهنمایی شد.

البته اون طور که گفته شد تأویل تک گزینه ای از این نماد خیلی واقعی نیس، بافومت ممکنه نماد بز قربونی در آیین یهود باشه؛ بزی مقدس که طبق نقل عهد عتیق، قربونی حضرت اسحاق شد. شیطان هم قربونی هدایت آدم و رسیدن اون به درخت علم و معرفت شد. با این توضیح بز می تونه نماد گویایی از ایثار بزرگ شیطان واسه آدم باشه.

۲- سر بز در میان ستاره پنج پر وارونه (inverted pentagram)

ستاره پنج پر (pentagram) نماد ونوس الهه زیبایی و عشق شهوانی زنونه س. این نماد از وقتی که لئوناردو داوینچی طرح مرد ویترووین (vitruvian man) رو طراحی کرد، به سمبل اصالت آدم و اومانیسم تبدیل شد و در فرقه شیطان گرایی چون جنبه شهوانی آدم مدنظره، پنج ضلعی اولیه به صورت وارونه در اومده و سر یه بز (بافومت) هم در اون قرار گرفته.

ترکیب ستاره پنج پر وارونه با سر بافومت، نماد روشن و گویایی واسه تعالیم مکتب شیطان گرایی کرولی و لاویه؛ چون که شیطان رو سمبل آدم اساسی و اصالت هوسا و لذت طلبی بشر می دونن. از همین روی، این نشونه به راه زیادی در شاخه سیتنیسم کاربرد داره؛ از اون جمله میشه به موارد زیر اشاره کرد: نصب نماد فوق روی لباس آدمایی که به عضویت رسمی کلیسای شیطان در میان و رنگ به کار رفته در اون نشونه درجه عضویت فرده و همین طور نصب این نشون در بالای محراب هنگام اجرای آیین های شیطان گرایی.

۳- ۶۶۶ یا FFF

عدد ۶۶۶ و FFF که ششمین حرف از حروف انگلیسیه و مشابه عددی اون ۶۶۶ می شه. این عدد به گفته یوحنا در بخش مکاشفات یوحنا در کتاب مقدس، «عدد شیطان» است، در مکاشفات یوحنا اومده:

و دیدم وحش دیگری رو که از زمین بالا میاد و دو شاخ مثل شاخای بره داره و مانند اژدها صحبت می کنه و با تموم قدرت وحش اول در حضور ایشون عمل می کنه و زمین و ساکنان اونو بر این وادار می کنه که وحش اول رو که از زخم خطرناک شفا یافته بپرستند و معجزات بزرگ به عمل می آورد تا آتیش رو هم از آسمون در حضور مردم به زمین فرود آورد و … همه رو از کبیر و صغیر و دولتمند و فقیر و غلام و آزاد بر این وادار می کنه که بر دست راست یا بر پیشونی خود نشانی گذارن و اینک هیچکی خرید و فروش نتونه کرد جز کسی که نشون، یعنی اسم یا عدد اسم وحش رو داشته باشه، اینجا حکمته؛ پس هر که فهم داره عدد وحش رو بشمارد؛ چون عدد انسانه و عددش ششصد و شصت و ششه.

این عدد بعضی وقتاً با عنوان شماره تلفن شیطان هم در کشور ما رواج پیدا کرده.

۴- صلیب وارونه (Upside down cross)

این نماد براساس تفکرات ضد مسیحی شیطان گرایان و به نشون دشمنی با دین مسیحیت و توهین به اون استفاده می شه.

۵- دست شاخدار (Horned Hand)

دو انگشت برافراشته در این نماد، نشون از دو شاخ بز یاقوته که به همراه عبارت Hail Satan به معنی «درود بر شیطان» استفاده می شه. البته این نماد در موارد دیگری هم به کار رفته که شاید حتماً ارتباطی بین اون معانی و جریانای شیطان گرا وجود نداشته باشه؛ مثلاً بعضی وقتا به نشونه حرف W که حرف کلمه اون (War جنگ) است، خصوصاً از طرف سیاستمداران و جنگ طلبان دنیا استفاده می شه؛ به معنی اصرار و ایستادگی در جنگیدن. البته مصرف غالبی اون در مراسم شیطانی و از طرف شیطان گرایان مشاهده می شه.

۶- اُبلیسک (obelisk)

ابلیسک ستونیه با قانون چهار ضلعی و رأس هرمی، که سمبلی از «رع» خدای خورشید در مصر بوده و در اثر افزایش قدرت فراعنه به ممالک دیگه راه پیدا کرده. رع دارای دو بچه به اسمای «ست» و «اوزیریس» بوده.

«ست» خدای ظلمته که در پشتیبانی شدید رع قرار داره (اسطوره های مصری، ص ۴۴) اون داداش خود ازیریس رو کشته، تاج و تخت رو از چنگ فرزندش، هوروس در می آورد، دومین جریان بزرگ شیطان پرستی مدرن، یعنی ستیانیسم که معبد «ست» رو در سانفرانسیسکو تأسیس کردن، این خدای افسانه ای رو ارج می بذارن و خواهان تحقق حکومت اون در زمین هستن. ابلیسک رو معمولاً نمادی از قدرت و سلطنت اوزیریس می دونن.

ً این سمبل در زمان حضرت ابراهیم(ع) هم وجود داشته و پیامبر بزرگ خدا با این تصور در حرم الهی نماد شیطان رو به صورت ابلیسک می سازه و اونو رمی می کنه، تا با این عمل تموم اوهامی رو که تا امروز هم ادامه پیدا کرده، رانده کنه.

این نماد، امروزه در میدونای بزرگ کشورای اروپایی و آمریکا ساخته شده و مردم هر روز به گرد اون می چرخن. سی بنای ابلیسک از مصر باستان باقی مونده که سیزده تا از اونا به روم برده شده و بقیه در شهرهایی مثل سیسیل، پاریس، لندن، نیویورک و سزاریا در قسمت اشغال شده فلسطین نصب شده.

بزرگترین ابلیسک دنیا در واشنگتن ساخته شده که ارتفاع اون به ۱۷۰ متر می رسه و رئیسا جمهور آمریکا در پای اون، قسم یاد می کنن، ابلیسک نماد قدرته در زمین و زندگی و پشتیبانی جاودانی اوزیریس در دنیای مردگانه؛ از این رو سنگایی که مثل اون تراشیده شده، در قبرستانای آمریکا بسیار دیده میشه.

۷- صلیب شکسته (Swastika)

این نماد هم در گروه های شیطان گرا به نشونه تمسخر و توهین به نماد دین مسیحیت (صلیب) به کار میره و اونو نشون از صلیبی که شکسته شده می دونن. البته گروه های نژادپرست هم بعضی وقتا از این نماد استفاده می کنن و در زمان حکومت هیتلر بر آلمان هم نشونه ارتش نازیا بوده. بعضی محققین در مورد جادوگری فکر می کنن که بعضی معاونان ارشد هیتلر دارای تفکرات شیطان گرایی بودن و به کار گیری این علامت در حزب نازی ممکنه با اهداف شیطان گرایانه انجام شده باشه. این نماد نشون آیین میتراییسم )مهرپرستی) در ایران باستان هم بوده و با نام «چرخ خورشید» از اون یاد می شده.

شیطان گرایان و مراکز قدرت حامی اونا، واسه گسترش نمادهای یاد شده در بخش فرهنگ عمومی، از وسایل مختلفی استفاده می کنن؛ از اون جمله میشه به به کار گیری این نمادها در ساخت زیورآلات، پوشاک، طراحی ساختمون، نقاشی روی دیوار و اماکن عمومی و … اشاره کرد.

طبق اون چه گذشت، از این واقعیت نباید غفلت شه که امروزه شیطان پرستی با وسایل یاد گرفتن مثل سینما، نمادهای جور واجور و رسانه های جور واجور صوتی و تصویری، به عنوان «دین دهکده جهانی» مطرح و تبلیغ می شه.

*شیطان واقعی

به راستی، واقعیت وجودی شیطان چیه؟ این موجود اون طور که هوادارانش ادعا می کنن، اینجور قدرتا و اعمال تصرفایی داره؟ آخرسر آخرین کتاب الهی اینجور ادعاهایی رو تأیید می کنه؟

اینکه شیطان گرایان ادعا می کنن شیطان از ملائکه بود – و البته در کتب مقدس یهود و مسیحیت هم به اون اشاره شده – اصلا مورد تأیید آخرین کتاب آسمونی نیس و برخلاف نص قرآنه. قرآن می فرماید: «کان من الجن ففسق عن امر ربه» (شیطان از جن بود، پس از امر خدا سرپیچی کرد). تغییر دقیق تر در مورد جایگاه شیطان قبل از خلقت آدم در میان ملائکه، اینه که اون در صف ملائکه بود نه از جنس ملائکه.

قرآن میگه: «کَانَ مِنَ الْجِنِّ». از یه سو تصریح شده اصل خلقت شیطان از آتشه؛ اصل خلقت جن هم از آتشه. این اشتراک در خلقت، مورد تصریح قرآنه؛ «و خلق الجان من مارج من نار»، خدا جن رو از آتیش آفرید، اگه در قرآن درباره خلقت ملائکه، اینجور مطلبی نیامده. از طرف دیگه قرآن واسه شیطان، غیر از اعوان و انصار، ذریه هم ذکر می کنه که نشون دهنده یه جور زاد و ولد و افزایش نسله، اما در مورد ملائکه اینجور موضوعی رو نمی گه و یه جور ثبات و نبود تغییر رو در عالم فرشتگان قبول می کنه.

شیطان – اون طور که قرآن معرفی می کنه – موجودیه که از باطن بر آدم اثر میذاره؛ یعنی به اصطلاح در طول اراده آدماس نه در عرض اون؛ یعنی شیطان، بیشتر از غرایز شهوانی که در آدم هست، ابزاری نداره و اون از همین جا به آدم نفوذ می کنه به عبارت روشن تر اینطوری نیس که واسه دعوت آدمی به شر و فساد، دو عامل وجود داشته باشه: یه عامل هواهای نفسانی، یه عامل هم شیطان، وقتی ملائکه آدم رو به طرف امور خیر و خوبی دعوت می کنن عامل مجزایی به حساب ، بلکه در طول گرایشای عالی وجود انسانن و عامل ثانوی در مقابل الهامات شر نیس، اون طور که در حدیث اومده که دل آدم دو گوش داره، از گوش راست ملائکه میاد الهام خیر می کنه و از گوش چپ شیطان میاد و القای شر می کنه.

از طرف دیگه، نقش شیطان و هواهای نفسانی واسه آدم، فقط در حد «دعوت» است نه بیشتر؛ یعنی راه تسلط شیطان، همون راه هواهای نفسانیه و هواهای نفسانی هیچ وقت عامل اجبارکننده نیستن؛ چون که آدم همیشه خود رو در مقابل دو میل جور واجور می بینه و اون دو، یه راه رو انتخاب می کنه؛ پس لشکر شیطان، هواهای داخلی و تمایلات نفسانیه، قرآن میگه: « إِنَّهُ یَرَاکُمْ هُوَ وَقَبِیلُهُ» شیطان و قبیله اون شما رو می بینن.

قرآن از این نقش واسه شیطان به «تزئین»- زینت دادن- یاد می کنه، عبارت «وَزَیَّنَ لَهُمُ الشَّیْطَانُ» همون رنگ و لعاب دادن به اموریه که مطلوب شیطانه.

روشنه که رنگ و لعاب دادن فقط ممکنه تمایل آدم رو به ارتکاب گناه بیشتر کنه و هیچ وقت به مرز اکراه و زور آ دمی و در نتیجه تسلط ساختگی شیطان بر آدم نمی رسه.

قرآن به روشنی میگه: «إِنَّمَا سُلْطَانُهُ عَلَی الَّذِینَ یَتَوَلَّوْنَهُ» شیطان بر آدمایی که سرپرستی اونو پذیرفته ان، تسلط داره – تسلط به همون معنایی که در بالا گفته شد، نه به معنی «حلول اجباری» که در آثار هالیوودی ادعا می شد – یعنی آدمایی که با اراده خود، شیطان رو به زندگی راه دادن و براش جایی در نظر گرفتن، شیطان می تونه به زندگی ایشون وارد شه؛ وگرنه شیطان راهی واسه ورود به زندگی آدما نداره.

*آخرین کلام شیطان

به شهادت آخرین کتاب آسمونی، در قیامت مناظره ای میان شیطان و پیروانش اتفاق می افته و شیطان همه کاسه و کوزه ها رو بر سر طرفدارانش خرد می کنه و با ندای بلند از اونا بیزاری می جوید و بدین سان آه حسرت رو بر دل اون ها می نشاند:

«وَقَالَ الشَّیْطَانُ لَمَّا قُضِیَ الْأَمْرُ إِنَّ اللَّهَ وَعَدَکُمْ وَعْدَ الْحَقِّ وَوَعَدْتُکُمْ فَأَخْلَفْتُکُمْ وَمَا کَانَ لِیَ عَلَیْکُمْ مِنْ سُلْطَانٍ إِلَّا أَنْ دَعَوْتُکُمْ فَاسْتَجَبْتُمْ لِیفَلَا تَلُومُونِی وَلُومُوا أَنْفُسَکُمْ مَا أَنَا بِمُصْرِخِکُمْ وَمَا أَنْتُمْ بِمُصْرِخِیَّ إِنِّی کَفَرْتُ بِمَا أَشْرَکْتُمُونِ مِنْ قَبْلُ ۗ إِنَّ الظَّالِمِینَ لَهُمْ عَذَابٌ أَلِیمٌ».

قرآن خبر میده که در قیامت، شیطان طلبکار می شه و مریدان خود رو در جایگاه بدهکار می نشاند وقتی کار به آخر می رسه، شیطان به مردمی که از اون پیروی کردن، رو کرده میگه: خدا به شما نوید و وعده داد، من هم وعده دادم، وعده خدا راستین بود، وعده من خلاف؛ «إِنَّ اللهَ وَعَدَکُمْ وَعْدَ الْحَقِّ وَوَعَدْتُکُمْ فَأَخْلَفْتُکُمْ»!

معنی سخن شیطان اینه که تسلط من بر شما که از تسلط خدا بیشتر نبود (یعنی بیشترین حد در همین حد بود)، همونجوریکه خدا به بشر نوید داد که اگه کار خوب بکنین، جایزه میدم و کسی رو به کار حق مجبور نکرد، من هم به شما نوید معصیت و گناه دادم و کسی رو مجبور نکردم و به زور به جایی نکشاندم، من فقط شما رو دعوت کردم و شما منو لبیک گفتید، من شما رو خوندم و شما به سرعت قبول کردین، پس منو سرزنش نکنین، بلکه خود رو سرزنش کنین، پس جایگاهی که واسه خود آماده کردین، خودتون باید تحمل کنین.

آخرسر شیطان در قیامت دم از توحید می زنه و گناهکاران رو به شرک متهم می کنه و می گود: «منو در جایگاه خدا قرار دادین، ولی من از این شرک تبری می جویم».

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

خواص عشق واسه بدن