نقل و انتقال سهمیه های بنزین ممنوع شد

نقل و انتقال سهمیه های بنزین ممنوع شد

سپتامبر 20, 2019 0 By edame

به گزارش خبرنگار مهر، از اول سالجاری تا الان متوسط مصرف بنزین کشور به ۶۴ میلیون لیتر در روز زیاد شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بیشتر از ۵ درصد رشد داشته.

از طرف دیگه با وجود سرمای شدید زمستونی در بیشتر استان های کشور و کاهش سفرهای برون شهری اما متوسط مصرف این فرآورده هدف دار نفتی نه فقط کاهش نیافته که میانگین روزانه مصرف بنزین در هفته ابتدایی بهمن ماه بیش از۸ درصد زیاد شده.

مسئولان وزارت نفت یکی از مهمترین دلایل افزایش مصرف بنزین رو قاچاق این فرآورده پرطرفدار نفتی به کشورای همسایه و مخصوصا افغانستان و پاکستان اعلام می کنن به طوری که با زیاد شدن قیمت دلار، انگیزه سودجویان به خاطر قاچاق بنزین هم دو برابر شده.

یکی از مهمترین مسیرهای قاچاق بنزین به کشورای همسایه مهاجرت کارت های سوخت به مبادی مرزی و کرایه این کارت های بنزین بوسیله افراد سودجوه که این اقدام حتی منتهی به ایجاد بازارهای مشکی خرید و فروش کارت های کرایه ای بنزین هم شده.

بر این پایه مجموعه وزارت نفت به منظور مقابله با طرح مهاجرت و کرایه کارت های بنزین، یه طرح جدید رو در دستور کار قرار داده که فاز اول این پروژه به صورت آزمایشی در سطح بعضی از شهرهای مرزی کشور اجرایی شده.

کد گذاری کارت های بنزین شروع شد

با هماهنگی و توافق شرکت ملی پالایش و پخش نفتی و ستاد مقابله با قاچاق کالا و ارز، طرح ” کد گذاری” کارت های هوشمند سوخت در بعضی از شهرهای مرزی کشور شروع شده.

معمولا دارنده هر کارت هوشمند بنزین در بیست و چاری می تونه سه بار با کارت سوخت شخصی خود مبادرت به دریافت ۱۸۰ لیتر بنزین با قیمت نیمه یارانه ای کنه اما با اجرای طرح کد گذاری کارت های هوشمند سوخت در مبادی مرزی سوخت گیری با کارت بنزین خودروها به یه مرحله در شبونه روز کم شده.

از این رو دارندگان کارت های هوشمند سوخت در مبادی مرزی در طول ۲۴ ساعت تنها یه مرحله می تونن ۶۰ لیتر بنزین با قیمت نیمه یارانه ای ۴۰۰ تومن در جایگاه ها بخره.

از طرف دیگه به خاطر مقابله با پروژه “اجاره” و “مهاجرت” کارت های بنزین در مبادی مرزی، با کد گذاری کارت های سوخت بومی، همه کارت هایی که از بقیه شهرها در جایگاه های سوخت مناطق مرزی مورد استفاده می گیرن، غیر فعال می شن.

با شروع کد گذاری کارت های بنزین، تنها کارت های سوختی در مناطق مرزی توانایی دریافت بنزین رو دارن که واسه ساکنان بومی اون منطقه باشن تا مقدمات برچیده شدن بازارهای مشکی خرید و فروش کارت های بنزین اجاره ای جفت و جور شه.

نقل و انتقال سهمیه های بنزین ممنوع شد

مسئولان شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی پیش بینی می کنن با اجرای این طرح علاوه بر توقف مهاجرت و انتقال کارت های بنزین به مناطق مرزی، امکان قاچاق بنزین ذخیره سازی شده در کارت های سوخت به کشورای همسایه هم به کمترین حد ممکن کم بشه.

یکی دیگه از نتیجه های این طرح از نگاه مسئولان وزارت نفت، ممنوع بودن نقل و انتقالات سهمیه های بنزین ۴۰۰ و ۷۰۰ تومانی ذخیره سازی شده در کارت های هوشمند سوخت به مبادی و شهرهای مرزی کشوره که شک نداشته باشین آمارهای قاچق این فرآورده نفتی رو هم تحت تاثیر قرار می دهد.

ساز و کار خرید بنزین مسافران در شهرهای مرزی

به گزارش مهر، از حدود یه ماه آینده و همزمان به نزدیک شدن به روزای آخر سال، کم کم مسافرتای نوروزی به شهرهای جور واجور کشور شتاب میگیره و این وسط با کد گذاری کارت های سوخت امکان خرید بنزین با کار ت های موجود واسه خیلی از مسافران نشدنی می شه.

از این رو با توافق همه دستگاه های در رابطه یه ساز و کار جدید واسه خرید بنزین بوسیله مسافران در شهرهای مرزی تعریف و اجرائی شده. با هماهنگی شرکتای منطقه ای پخش فرآورده های نفتی و فرمانداریای سراسر کشور، به همه مسافران در بعضی از مناطق مرزی معرفی نامهایی صادر می شه که با ارائه این معرفی نامه به جایگاه های سوخت امکان خرید بنزین جفت و جور می شه.

آمارهای رسمی نشون میده که اجرای آزمایشی این پروژه در بعضی از استانای مرزی مخصوصا در شرق کشور منتهی به کاهش ۲۰ تا ۲۵ درصدی مصرف بنزین شده.

بهمن نیازمند اقدم مدیر عملیات شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی هم قبلا در گفتگو با مهر با بیان اینکه با نظر مقامات قضائی کارت های هوشمند سوخت متخلف جمع آوری و ضبط می شه، گفته بود: با رصد تراکنش بعضی از کارت های هوشمند سوخت در مبادی مرزی نسبت به جمع آوری این کارتا و جلوگیری از انحراف فرآورده های نفتی اقدام می شه.