نقطه ضعف چیست؟ چرا دانستن آنها برای موفقیت مهم است؟

نقطه ضعف چیست؟ چرا دانستن آنها برای موفقیت مهم است؟

سپتامبر 20, 2019 0 By edame

خیلی از افراد تمایل دارن که فقط بر نقاط قوت خود تمرکز کنن و بهترین کارا رو واسه به بیشترین حد رسوندن ویژگیای مثبتشون بکنن.

در واقع آدمایی که می ترسن با نقاط ضعف و نقصای خود مواجه شن کم نیستن، پس خیلی از اونا خیلی راحت تصمیم می گیرن که این نقطه ضعفا رو تو یه جعبه ریخته، اونا رو مدفون کرده و در باقی عمر خود ضعف هاشون رو ندیده بگیرن.

لکن وقتی که این موضوع به ارتقای شخصیت فرد مربوط باشه، لازمه که افراد در صورت تمایل به رشد و پیشرفت شخصی، نقطه ضعفای خود رو پیدا کرده، اونا رو بفهمن و در جهت بر طرف کردن این نقطه ضعفا کارایی رو اتخاذ کنن.

نکته دارای اهمیتی که حتما باید از اون اطلاع داشته باشین اینه که دونستن نقاط ضعفتون به اندازه اطلاع از نقاط قوت شما مهمه. در واقع نقطه ضعفایی که بیشتر تلاش در کنار گذاشتن و یا ندیده انگاشتن اونا دارین، می تونن رویاهای شما رو سرکوب کرده و شما رو از انجام خیلی از کارای بزرگ در زندگی تون باز دارن. با این وجود، نکته مثبتی که در مورد نقاط ضعف هست اینه که ضعفاتون قابل اصلاح و بهبود هستن.

بهترین راه واسه پیدا کردن نقاط ضعف ، برداشتند یه قلم و کاغذ و نوشتن تموم چیزهاییه که شما رو می ترسانند و یا به عقب باز می گردونن. قبل از پرداختن به جزئیات و تشریح نقاط ضعف خاص، اول باید مطمئن شین که همه چیزایی رو که باعث ایجاد مشکل و ترس در زندگی روزمره تون می شن نوشته اید.

مثلا، می تونین درمورد نگرانیای تون در مورد تعامل با افراد جدید یا این که بعضی وقتا از انجام کارای تکراری روزانه خسته میشین و نمی تونین همه چیز رو سر وقت انجام بدین بنویسین. قدم بعدی شما اینه که اون چه رو که نوشته اید به نقاط ضعف واقعی خود ، مانند خجالتی بودن یا تنبل بودن در رابطه کنین.

بعد از تموم شدن کار نوشتن نقاظ ضعف خود، یه قدم جلوتر برید و پنج مورد رو که فکر می کنین شخصیتتون رو بیشتر نشون میده انتخاب کنین. این پنج نقطه ضعف، شاید همون نقطه ضعفایی هستن که شما رو در زندگی روزمره عقب انداختن و شک نداشته باشین به بهتر شدن بیشتری نیاز دارن. اینجا ۴ روش که بهبود نقاط ضعف شما کمک می کنن ذکر شدن

  1. این نقطه ضعفا می تونن شما رو قوی تر کنن

نقطه ضعفا می تونن ما رو از رسیدن به موفقیت باز دارن و دلیل می شن که ما تصور کنیم بسیار ضعیف و ضعیف هستیم. بیشتر اوقات، چیزی که تصور می کنیم با خود واقعی ما از زمین تا آسمون فرق داره و اگه به خودمون باور داشته باشیم می تونیم چیزای زیادی رو در زندگی مون تغییر بدیم.

پیدا کردن نقطه ضعفا و تلاش واسه بهبود اونا واقعا می تونه به شما کمک کنه تا قدرت لازم رو در خیلی از جنبه های زندگی خود کسب کرده و به موفقیتای بزرگی برسین.

با درک نقطه ضعف هاتون شما می تونین مشکلاتتون رو به راه بسیار ساده تری حل کنین و با در نظر گرفتن راهی که میدونید باید در پیش بگیرین به سرعت پله های موفقیت رو یکی پس از دیگری در هم می نوردید.

علاوه بر این، شما با دونستن ضعف هاتون می تونین رو به طرف به جلو قدم وردارین و ترسا و دلهره هاتون رو کنار بذارین. این باعث می شه بتونین کارایی رو انجام بدین که هیچ وقت جراتش رو نداشتید مثل درخواست شغلی که همیشه می خواستین و یا صحبت کردن با فرد خاصی که هیچوقت جربزه اونو نداشتین، با اون صحبت کنین. پیدا کردن ضعفای خود و تبدیل اونا به نقاط قوت می تونه چشم انداز جدیدی رو در زندگی فرد به وجود آورد و به اون کمک کنه تا چیزایی رو که معمولا باعث عقب ماندنش از زندگی می شن کنار بزاره و فقط به موفقیت فکر کنه.

دکتر چیا در این مورد میگه: با تسلیم شدن در برابر نقطه ضعف ات ، خود رو ضعیف کردن نکن و یاد بگیر که چیجوری با اونا مقابله کنی.

  1. این نقطه ضعفا می تونن به شما در بهبود شخصت منحصر به فردتان کمک کنن

شناختن و پذیرش ضعفای خود می تونه بهترین راه واسه بهبود شخصیت و افزایش اعتماد به نفس باشه. بیشتر وقتا، ما تنها کسائی هستیم که خود رو از رسیدن به رویاهایمون باز نگاه می داریم. اگه با خود فکر می کنین که همین حالا، زمان اون هستش که خودتون رو تغییر داده و از این رو به اون رو شید، اول کار خود رو از آدمایی که دور و برتون هستن یعنی خونواده و دوستانتون شروع کنین و از اونا سوال کنین که به نظرشون نقطه ضعفاتون چه مواردی هستن و چی بر روابط شما و اونا تاثیر میذاره.

این بهترین راه واسه شروع کار و دقیق شدن و فوکوس کردن روی خود و بهبود شخصیته تا بتونین خوشحال تر و با اعتماد به نفس بیشتری زندگی کنین و علاوه بر این کاری کنین که آدمایی که در کنار شمان از تعامل با شما لذت ببرن. حتی ممکنه این کار از نظر شما گامی کوچیک بوده و خیلی اهمیتی نداشته باشه، اما برداشتن همین گامای کوچیک به شما کمک می کنه تا اقدامات بزرگ تر و مهم تری رو واسه بهبود شخصیت خود و ایجاد یه زندگی جدید و راحت تر انجام بدین.

  1. فهمیدن به نقاط ضعفتون می تونه به شما در مقابله با بیماریای روحی جور واجور کمک کنه

فردی که تنها بر نقطه ضعفای خود تمرکز داره، بیشتر بسیار ضعیفه و انگیزه ای واسه انجام کاری که دلیل تغییر زندگی اش شه نداره. این جور افراد هیچوقت نمی دونن که نقطه ضعف هاشون دلیل پس رفت و مشکلات روحی شون شده و، فقط بر این عقیده هستن که نقاط ضعف بسیار زیادی دارن.همین امر باعث می شه که اعتماد به نفس اونا خیلی کم باشه و احساس نا امنی زیادی داشته باشن، پس نتونن کار مفیدی واسه خود بکنن و یا روحیه لازم واسه انجام کاری رو نداشته باشن.

واسه تغییر اینجور وضعیتی، لازمه که پیش برید، از هیچی نترسین و نقاط ضعف خود رو روی یه کاغذ بنویسین. اگه در زندگی شما فردی هست که واقعا به اون اعتماد دارین پیش اون برید و لیست خود رو نشون بدین و بگید کدوم یکی از این آیتما واقعا نقطه ضعفاتون رو تشکیل میدن.

وجود کسی که به اون اعتماد دارین و خوب شما رو می شناسه می تونه به شما کمک کنه تا خودتون رو بهتر بشناسین و نقطه ضعف هاتون رو به راه عمیق تری درک کنین و پس بتونین دیواری از یاسا و نا امیدیا رو که به دور خود کشیده اید در هم بشکنید.

وقتی که روی این نقطه ضعفا کار کنین و در واقع شروع به انجام کاری در جهت اصلاح و بهبود اونا کنین، می بینین که خلق و خویتون خوب میشه و پس پس از اون خیلی راحت می تونین در برابر مشکلات روحی ناگواری که ناراحتتان کرده و شما رو در زندگی عقب نگه داشته وایسید و بر اونا فایق آیید.

توماس ادیسون در این مورد میگه بزرگترین نقطه ضعف ما متوقف کردن راه و باز ماندنه. تنها اینه که همیشه دوباره تلاش کنین.

  1. دونستن نقطه ضعفا می تونه به فرد کمک کنه تا به نسخه بهتری از خود تبدیل شه

یکی از مهم ترین چیزایی که باید در نظر داشته باشین اینه که هیچکی کامل نیس و هیچکی در اول کار، کار خود رو از موفقیت و اعتماد به نفس شروع نکرده. همیشه زمان لازم واسه تغییر شرایط هست و واسه رسیدن به بهترین نقطه زندگی و هدف پایانی، فرد باید سخت تلاش کنه تا خود رو بهتر بشناسه و بر نقاط ضعف خود تمرکز کنه تا بتونه انا رو به نقاط قوتش تبدیل کنه.

در حالی که نقطه ضعفا چیز بدی نیستن، وقتی که فرد زمان زیادی رو صرف دقیق شدن و فوکوس کردن روی اونا و موشکافی تموم سناریوهایی می کنه که می تونن اونو از رسیدن به پیشرفت و هدف پایانی باز دارن،این نقطه ضعفا می تونن به یه مشکل بزرگ واسه اون تبدیل شن. اون چه مهمه اینه که شما نقطه ضعفای خود رو قبول داشته و اونا رو بشناسین و در زندگی تون در جهت بر طرف کردن اونا و رسیدن به موفقیت قدم وردارین.