نقش ژنتیک در سرطان، فشار خون و دیابت

نقش ژنتیک در سرطان، فشار خون و دیابت

سپتامبر 20, 2019 0 By edame

دبیرعلمی دومین کنگره ژنتیک پزشکی ایران گفت: در بیماریای شایع مثل سرطان، فشار خون،دیابت، چاقی و لاغری، ژنتیک نقش کلی ای رو داره.

به گزارش واحد مرکزی خبر، دکتر حمید رضا خرم خورشید ، با توضیح دادن این موضوع که الگوای مریضی در دنیا و هم اینکه در ایران در حال تغییره،گفت: در گذشته بیماریای عفونی و یا بعضی از بیماریای تغذیه ای شایع تر بوده که الان با کنترل این بیماریا تماشاگر کاهش اونا هستیم اما الان بیماریا به سمت بیماریای طولانی حرکت کردن که از جمله اونا میشه به بیماریای ژنتیکی اشاره کرد.

ایشون اضافه کرد: هر چی طول عمر افراد بیشتر شه این مریضی و یا بیماریایی که دخالت ژنتیکی در اونا هست بیشتر می شه.

خرم خورشید گفت: هم اینکه با در نظر گرفتن مراقبتایی فراوون در دوران زایمون و در بین بارداری ؛ کودکانی که درگذشته امکان تولد نداشتن خیلی راحت و با سلامت کامل به دنیا میان که این احتمال هست که اونا گرفتار به مریضی ژنتیکی باشن و در نتیجه کم کم بر تعداد این نوع بیماریا اضافه می شه.

دبیرعلمی دومین کنگره ژنتیک پزشکی ایران با توضیح دادن این موضوع که ژنتیک شاخه های جورواجور داره که یکی از این شاخه ها درباره پزشکیه، گفت : ژنتیک پزشکی یعنی اون یه تیکه از علم ژنتیک که در مورد تشخیص بیماریای ژنتیک و پیشگیری از اون و در صورت بروز مریضی ژنتیک به درمان اون اقدام می کنه.

ایشون گفت: با در نظر گرفتن پیشرفتای بسیار زیادی که در بیست سال گذشته در این میدون داشته ایم ؛ باید جامعه پزشکی و همین طور جامعه غیر پزشکی رو با این نوع بیماریا و طرز تشخیص و کنترل اونا آشنا کرد، از این رو دومین کنگره ژنتیک پزشکی ایران با در نظر گرفتن مهم بودن این رشته و تفاوتای چشم گیر اون با بقیه رشته های ژنتیک مانند ژنتیک انسانی و ژنتیک گیاهی به صورت جداگونه برگزار می شه.

خرم خورشید گفت: ژنتیک پزشکی یکی از مسائل بسیار مهمیه که در صورت توجه به اون ما می تونیم از بروز خیلی از بیماریای ژنتیک و یا بیماریهایی که ژنتیک در اونا نقش مهمی داره در جامعه جلوگیری کنیم یکی از مثالهایی که می تونیم در مورد ترکیب ژنتیک پزشکی در سیستم بهداشت ودرمان کشور بزنیم، مریضی تالاسمیه که با یه آزمایش خون معمولی از قبل ازدواج میشه حاملین رو تشخیص داد و میشه الان از متولد شدن تعداد خیلی از تالاسمیای ماژور (یعنی تالاسمیایی که فرد گرفتار به بیماریه) جلوگیری کرد که این کار الان با موفقیت بسیار عالی و خیره کننده در کشور در حال اجراست.

ایشون گفت: ژنتیک باروری و سقطای تکراری و تشخیص قبل از تولد و لونه گزینی ،تکنیکای جدید ژنتیکی، ژنتیک سرطان، نظام سلامت و ژنتیک از جمله محورهای دومین کنگره ژنتیک پزشکی ایرانه .

منبع: asriran.com

جمع آوری: آلامتو

 

واسه درمان دیابت چه بخوریم؟

چه غذاهایی واسه دیابتیا مضره؟

بازنشر دیابت سرطان