نقش هوش هیجانی در زندگی و موفقیت

نقش هوش هیجانی در زندگی و موفقیت

سپتامبر 20, 2019 0 By edame

الان اطلاعات کمی در مورد رابطه بین هوش هیجانی و موفقیت هست

به گزارش مجله آلامتو به نقل از forbes؛ شما ممکنه جزو اون دسته از افراد بسیار ماهر و هوشمندی باشین که در حرفه خود خیلی موفق نشده ان. از سویی دیگه، ممکنه تا کنون به این نتیجه رسیده باشین که خیلی از افراد فوق العاده موفق حتما باهوش ترین یا با استعداد ترین افراد روی کره زمین نیستن. این فرق در سطوح موفقیت رو میشه به هوش هیجانی نسبت داد.

هوش هیجانی چیه؟

سوالی که اینجا پیش میاد اینه که هوش هیجانی، واقعا چیه؟ از نظر نهاد کار و کاسبی هاروارد، این اصطلاح به عنوان توانایی فرد واسه تشخیص، درک و مدیریت احساسات خود و هم اینکه احساسات بقیه تعریف می شه. این بدون معنیه که افراد دارای هوش هیجانی در درک احساسات مردم و انتخاب عکس العمل مناسب برابر با اون احساسات، فوق العاده ماهر هستن.

چیجوری هوش هیجانی بر اندازه موفقیت فرد تاثیر میذاره؟

براساس مطالعه انجام شده بوسیله موسسه تالنت اسمارت، در مقایسه با ۳۳ مهارت دیگه لازم در محل کار، هوش هیجانی نقش مهمی رو در اندازه موفقیت فرد اجرا می کنه.

محققان حاضر در این تحقیق به این نتیجه رسیدن که هوش هیجانی می تونه در حدود ۵۸ درصد بر اندازه موفقیت افراد در هر نوع کاری تاثیر بزاره. اما مهم اینه که بدونیم به چه دلیل اینجور ارتباطی بین هوش هیجانی و موفقیت هست و به چه دلیل این رابطه تا بدین حد مهمه.

بعضی از ویژگیای کلیدی هوش هیجانی می تونن در تغییر رفتار ادما از نظر عاطفی هوشمند نقش داشته باشن. این ویژگیا می تونن بر چگونگی ایجاد رابطه با بقیه و عکس العمل به موقعیتا تاثیر بذارن.. لکن اون چه که ما باید به بررسی اون بپردازیم اینه که چیجوری نشونه های هوش هیجانی می تونن در موفقیت فردی افراد نقش داشته باشه.

  1. خودآگاهی

باخبر شدن از خود به معنی درک درست احساسات، نقاط قوت و ضعف شما هستش. این بدون معنیه که شما خیلی راحت می تونین اشتباهات خود رو بررسی کرده، اونا رو درک کنین و وقتی که چیزی رو نمی دونین اون رو قبول کنین. علاوه بر این برخورداری از اینجور حسی به شما در پردازش و تفسیر شرایط جور واجور و تاثیر اونا بر احساساتتون کمک می کنه. خودآگاهی یکی از مهم ترین اجزای هوش هیجانیه. این رو میشه به موفقیت فرد نسبت داد چون که با داشتن خود آگاهی شما به روشنی میدونید که چیجوری احساساتتون بر عملکردتون تاثیر می ذارن. با برخورداری از خودآگاهی، وقتی که نمی تونین کاری رو به درستی انجام بدین اون رو رو دوش نمی گیرین و بنابر این از ایجاد شرایطی که واسه شما و بقیه مشکل ساز باشه دوری می کنین. با درک درستی از کاستیای خود، شما شک نداشته باشین به طرف پیشرفت قدم خواهید برداشت. این پیشرفتا ممکنه باعث افزایش شانس موفقیت در زندگی شخصی و حرفه ایتون شه.

  1. خود تنظیمی

خود تنظیمی که به عنوان خود مدیریتی هم شناخته می شه، یکی دیگه از عامل های مهم هوش هیجانی است. از اونجا که با برخورداری از هوش هیجانی، شما درک واضحی از احساسات خود دارید، یاد می گیرین که چیجوری اونا رو به راه صحیحی مدیریت کنین. این بدون معنا نیس که شما به خودتون اجازه نمی دین احساس بدی داشته باشین، بلکه معنیش اینه که حتی امکان از احساسات منفی دوری می کنین و به جای بروز واکنشای احساسی، منتظر می مونین تا احساسات زود گذر از بین برن و بتونین به طور منطقی به شرایط جواب بدید. علاوه بر این می تونین به طور موثری عملکردها و اقدامات خود رو کنترل کنین و این به شما کمک می کنه تا به جای تصمیم گیریای یهویی ، گامای حساب شده ای وردارین بنابر این به سرعت می تونین با شرایط جدید هماهنگ شید.

  1. همدلی

افراد دارای هوش هیجانی نسبت به آدمایی که هوش هیجانی کمتری دارن، دلسوزترند. چون که اونا می تونن با دقت احساسات بقیه رو تحلیل کنن و به این درک رسیدن که چیجوری گفتار و اقدامات اونا می تونه بر احساسات بقیه تاثیر بزاره. در نتیجه، موقع انتخاب کلمات و اقدامات مناسب، احساسات مردم رو در نظر می گیرن. این آدما به جای تصمیم گیریای فوری، تلاش می کنن وضعیت و اقدامات بقیه رو بفهمن و این به اونا کمک می کنه تا به جای اراده کردن یا واکنشای آنی نسبت به واژگان و اقدامات افراد، روی یه راه حل مناسب تمرکز کنن.

پس افراد دارای هوش هیجانی به احتمال زیاد خوب با بقیه تعامل دارن و می تونن موقع کار با اعضای تیم، کارمندان یا مشتریان به اونا سود برسانند. اونا چگونگی ایجاد رابطه با بقیه رو فرا گرفتن و می دونن که در شرایط سخت بدون اینکه احساسات مردم رو خدشه دار کنن باید چیجوری رفتار کنن. این کار، زندگی حرفه ای و شخصی اونا رو آسون تر می کنه.

  1. مهارتای اجتماعی

هوش هیجانی شامل برخورداری از مهارتای اجتماعی مطلوبیه که واسه موفقیتای فردی لازم هستن. افراد دارای هوش هیجانی دوستانه رفتار می کنن و دوست داشتنی هستن، پس به سرعت با بقیه هماهنگ شده و بازیکنان خوبی هستن. از اونجا که اونا می تونن خیلی راحت با بقیه رابطه برقرار کنن و احساسات مردم رو مهم بدوننش، به سرعت نقاط مشترکی با بقیه افراد پیدا می کنن و با اونا به تفاهم می رسن. هنگام کار با گروه ها، افراد دارای هوش هیجانی به درک بزرگی از هویت احساسی گروه ها می رسن و به طور مناسب بدانا جواب میدن. افراد دارای هوش هیجانی بالا با در نظر گرفتن مهارتای اجتماعی خود، می تونن به جای دقیق شدن و فوکوس کردن روی محصول، بر جنبه های اجتماعی کار و کاسبی خود تمرکز کنن. پس اونا دقیقا می دونن که چه راه حلایی رو واسه برطرف کردن نیازها و خواسته های مشتریان هدفشون ارائه کنن.

مثلا، کارشناسان سئوی دارای هوش هیجانی بیشتر بر این نکته تمرکز می کنن که چیجوری تجربه کاربر بر رتبه بندی جستجو اثر میذاره. این کار به نفع اون هاس، چون که آمارها نشون داده کارشناسانی که بیشتر بر مشارکت کاربران و جست و جوهای اونا تمرکز می کنن موفق ترن. علاوه بر این، این جور افراد می تونن روابط بین فردی قوی ای رو با مشتریان خود برقرار کنن. این باعث افزایش وفاداری مشتری می شه و شانس رسیدن به موفقیت رو در دراز مدت بهتر کنه.

خیلی از مردم به طور طبیعی از نعمت هوش هیجانی بهره مند هستن در واقع این افراد با این نعمت خدادادی متولد شدن. با این حال، کسائی که به طور طبیعی با این ویژگی متولد نشده ان هم می تونن هوش هیجانی رو به صورت اکتسابی به دست بیارن. اینجا چند نکته واسه بهبود هوش هیجانی گفته شده که دونستن اونا خالی از لطف نیس:

  • اولین قدم اینه که خود آگاهی رو در درون خود تمرین کنین و یاد بگیرین که احساسات بقیه رو درک کنین. تلاش کنین چیزی که رو که احساس می کنین با پوست و گوشتتان درک کنین و با خودتون بگید به چه دلیل اینجور احساس خاصی دارین و چیجوری می تونین به طور مناسب به این احساس جواب بدید. اگه آزمایش و تحلیل احساسات براتون سخته بهتره اونا رو بنویسین.
  • به کلمات و عملکردهایتان توجه کنین تا بتونین جواب مناسبی به موقعیتای جور واجور بدین. به جای عکس العمل نشون دادن سریع به یه موقعیت تلاش کنین خوب فکر کنین و یه جواب مناسب بدین تا از درگیر شدن زیادتر از اندازه در مشکلات جلوگیری کنین.

پس از انجام این کارا شما به روشنی می بینید که چیجوری هوش هیجانی بالا شانس موفقیت شما رو زیاد می کنه. اگه می خواین هوش هیجانیتان رو به صورت حرفه ای زیاد کنین، بهتره به دنبال یه مربی هوش هیجانی باشین تا بتونین پتانسیل شغلی خود رو زیاد کنین.

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

اختصاصی موفقیت