نقش منطق در ازدواج و زندگی!/پرفسور حسین باهر

نقش منطق در ازدواج و زندگی!/پرفسور حسین باهر

سپتامبر 20, 2019 0 By edame

marital-love

فلسفه منطق چیه؟ خاصیت اش اینه که بخوای چیزی رو ثابت کنی، میتونی؟ قدرتش رو داری تا با منطقت بقیه رو آزمایش کنی یا حتی خودتو به جای اونا بذاری؟

با منطق، قضاوت با عجله نداشته باشیم

بیشتر ما آدما در ظاهر خود رو منطقی جلوه می دیم اما بسیار پیش اومده که بعضی از ما هنگام قضاوت منطقمان رو از دست می دیم و حتی آبروی بقیه رو به رقابت می کشیم ولی وقتی همون اتفاق واسه خودمون میفته تازه می فهمیم که باید هرکی رو در شرایط خودش سبک و سنگین کرد.

مونا، ۳۰ ساله، کارمند، میگه: بارها پیش اومده در برخورد با بعضی از رفتارای دوستانم از کوره در رفته ام اما وقتی آروم شده ام فهمیدم که کارشون منطقی بوده و من حساسیت زیادی به خرج داده ام.

مینا ۵۰ ساله میگه: چند بار به خواستگاری واسه پسرم رفته ایم. اون تا الان دو بار نامزد کرده و هر بار به تفاهم با طرف مقابلش نرسیده اما بدیش اینه بعضی از دور و بریا نمی دونن که هدف از نامزدی آشنایی طرفینه که ممکنه منتهی به ازدواج نشه.

پرفسور حسین باهر، جامعه شناس در این باره میگه: افراد بی منطق در جامعه، احساساتی و هیجانی هستن و تدبیری در مورد چیزی که پیش میاد، ندارن و معمولا در اصطلاح پیرو جو هستن.

*خودخواهی یه باور غیرمنطقیه

باورهای غیر واقعی همون افکار غیر منطقی هستن. بعضی وقتا خرافاتی بودن و افکار منفی بعضی آدما، اونا رو بدبین می کنه و باعث می شه در بررسی مسایل منطقشان کم شه و با اصرار بر این باورهای غیرمنطقی، استرس، خشم، پریشونی و …. رو واسه خود جفت و جور کنن. منطق یعنی درست فکر کنیم و نتیجه بگیریم ما تو زندگیمون به این جور ایم؟

علی، ۴۹ ساله و کارمنده. اون خیلی از مسایل رو واسه فرزندان خود بد می دونه و همیشه اونا رو نصیحت می کنه اما خود اون اعمال رو انجام میده و از نظر بچه هاش فردی غیر منطقیه چون اگه کاری بده اونم نباید بکنه نه اینکه فقط واسه بچه هاش عیب حساب شه.

عسل درباره همسرش میگه: رضا هنگام عصبانیت بدترین برخورد و توهینا رو به من داره و همیشه میگه وقتی که عصبانی هستم چیزی نگو تا آروم شوم اما به محض اون که من عصبی میشم منو زیر سوال می بره افکارش و خواسته هاش اصلا دلیل آوردن منطقی نداره.

به گفته پرفسور باهر افراد منطقی طبق قوانین عقلانی عمل میکنن و موفقن اما آدمایی که زندگیشون براساس منطق بنا نشده اثرات منفی رو در همه حولوحوش زندگی خود می بینن که حتی ممکنه تا بهم خوردن یه زندگی پیش برن.

منطقی که با آگاهی بیشتر می شه

حالا خوبیش اینه امروزه با افزایش سطح آگهی بیشتر افراد، اون چیزی که در گذشته به صورت غیرمنطقی عادی بوده کم کم جای خود رو به دلیل آوردن داده و آدما مخصوصا قشر جوون و تحصیلکرده برآنند که بعضی موضوعات رو از راه منطق پیش ببرن تا بتونن بزرگترها رو راضی کنن.

محمد ۲۹ ساله میگه: در خونواده ما ازدواج فامیلی جا افتاده و طبق روال هم مادرم یکی از دختران فامیل رو واسه ازدواج من انتخاب کرده بود ولی من قصد ازدواج با همکلاسیم رو داشتم. اوایل خونواده ام راضی نمی شدن اما با دلایل منطقی و بیان تناسبا نظرشون رو جلب کردم.

پرفسور حسین باهر میگه: آزمایش منطق افراد بستگی به موارد جور واجور داره اما امروزه جامعه کم و بیش به سمت منطقی شدن پیش میره و خیلی از مواردی که در گذشته به دور از منطق بودن حالا خیلی راحت پذیرفته و منطقی به نظر میان.

منطق یعنی ثابت کردن

بسیار پیش اومده که بعضی وقتا منطق از رفتار و ذهن افراد رخت می بنده و جاش رو تهمت، خودخواهی، قضاوت با عجله، خودبرتربینی و …. میگیره و تا الان، هم دیده ایم و هم شنیده ایم که چه به ناحق دلها شکسته شدن و بعضی افراد بی اینکه بتونن خود رو جای دیگری بذارن، خود رو صاحب نظر می دونن. عالمان بی عملی که شرایط بقیه رو ندیده می گیرن و فقط ادعای منطق دارن. بهتره کمی منطق رو تو زندگیمون خرج کنیم و تا وقتی که نمی تونیم چیزی رو حل کنیم، حرفی رو به زبون نیاریم.

خواص عشق واسه بدن

۱۰حقیقت علمی در مورد عشق

ازدواج بازنشر باشگاه خبرنگاران