نقش زبان بدن در تجارت

نقش زبان بدن در تجارت

سپتامبر 20, 2019 0 By edame

زبون بدن در تجارت business-people

قبلا در مقاله ای با عنوان حرکات مهم زبون بدن واسه ایجاد اعتماد در مورد این روش هدف دار مهم صحبت کرده بودیم در ادامه با مقاله ای بسیار به درد بخور روش به کار گیری زبون بدن در تجارت رو واسه شما عزیزان توضیح می دیم.

به گزارش آلامتو به نقل از مردمون؛ زبون بدن شما تاثیر مهمی در موفقیتتون داره. خیلی مهمه که بدونین وقتی وارد یه کنفرانس، جلسه یا همایش میشین چیجوری رفتار کنین تا بتونین بالاترین تاثیر و کارایی رو داشته باشین و کسائی که می خواین با اونا کار کنین رو به خود جذب کرده و وارد شبکه روابط اجتماعی تون کنین.

موفقیت یه آشنایی از لحظه ای شروع می شه که فردمقابل چشمش به شما میفته. یکی از اولین چیزایی که درمورد شما می فهمن هاله دورتونه، یعنی اون اتمسفر خاص که شما رو در بر گرفته.

شما اونو می کنین و شما مسئول این هستین که این هاله درموردتون چه میگه و چه کسائی رو به سمتتان جذب می کنه.

از وقتی وارد میشین، هاله دورتون با شما وارد می شه و قبل اینکه دهنتون رو باز کنین شروع به صحبت می کنه. از اونجا که زبون بدن بیشتر از نصف پیام رو در ارتباطات از نزدیک میرسونه، اینکه چیجوری رفتار کنین اهمیت بسیار زیادی داره.

  1. وضعیت نشستن و ایستادن

یکی از اولین نکات کلیدی که آدما به اون توجه می کنن اینه که چیجوری خودتون رو ارائه می دین. با اعتماد به نفس همونطور که مادرتون یادتون داده وای میستین و راه می رید؟

– شکمتون رو داخل بکشین.

– سینه تون رو بیرون بدین.

– شونه ها رو عقب بکشین.

– سرتون رو بالا نگه دارین.

یا اینکه قوز می کنین، شونِه هاتون افتاده و شکمان شل و ول بیرونه؟ با طرز نشستن و ایستادنتان به بقیه می گین که از خودتون مطمئن نیستین و اون کسی نیستین که به درد اونا بخوره؟ با این روش حتی بدون اینکه خودتون فهمیده باشین، بقیه رو از خودتون دور می کنین.

با صاف ایستادن بقیه رو مجبور می کنین تحویلتون بگیرن. موقع ایستادن پاهاتون رو حدود بیست سانتی متر از هم باز و یکی رو جلوتر از دیگری نگه دارین. این نشون میده فردی بااصالت، محکم و متعادل هستین، بهترین راه واسه شروع هر آشنایی!

با وضع قرار گرفتن تون هم اینکه به بقیه می گین دوست دارین بقیه به شما نزدیک شن یا نه. مثلا، اگه موقع صحبت کردن با کسی با هم یه مستطیل تشکیل دادین به بقیه نشون می دین که نمی خواین کسی وارد صحبتتون شه.

اگه شک دارین برید و کنار دو نفر که در اینجور حالتی مشغول حرف زدن با هم هستن وایسید و ببینین که چیجوری مدت زیادی توجهی به شما نمی شه و تازه بعد از اینکه صحبتای خودشون رو تموم کردن متوجه شما می شن.

اما اگه دو نفر با پاهایی که نوک اون به سمت بیرونه، مثل دو گوشه یه مثلث تموم نشده،ایستده باشین، یعنی از بقیه دعوت می کنین که وارد بحثتان شن.

  1. دست دادن

یکی دیگه از عاملای مهمی که باید در هر ملاقات رعایت کنین، دست دادن محکمه. همون چند لحظه که دست می دین می تونه رابطه شما رو قوی تر یا ضعیف تر کنه. دست دادن مردها معمولاً قوی و محکمه و دلیل اونم قوی تر بودن مچ و گیرش دستشونه.

آشنا شدن با مدلای جور واجور دست دادن کمک بسیار زیادی در فعالیتاتون واسه ساختن روابطتون می کنه:

کنترل گر:

فرد مقابل دستش رو به سمتتان دراز می کنه و به محض اینکه دستتون به هم رسید، اون عمداً دستش رو روی دستتون می آورد. منظورش از این کار اینه که می خواد رییس باشه. این رو در ادامه گفتگو یادتون باشه.

ساندویچ:

اینکار رو فقط با کسائیکه می شناسین انجام بدین. وقتی دست طرف مقابل رو به طور کامل در دو دستتون بگیرین به حریم شخصی اون تجاوز کردین. اینکار رو فقط باید وقتی انجام بدین که طرف مقابل از شما واسه اینکار دعوت کرده باشه. این مدل دست دادن به دست دادن سیاست مدارها هم معروفه، همین کافیه که همه از اون دوری کنن!

ماهی مرده:

تصور کنین که می خواین یه ماهی مرده پولک دار رو در دستانتون بمالید. تصویر دستتون اومد؟ دستانتون به دو دلیل مرطوب می شه: اضطراب دارین یا اینکه یه نوشیدنی خنک رو در دست راستتون گرفتین و قبل اینکه دست بدین، اونو به دست چپتان داده باشین. در هر دو صورت، واسه فردمقابل بسیار ناراحت کننده س. اگه دچار اضطراب هستین، دست هاتون رو با دستمال یا لباستون پاک کنین.

انگشت لنگ:

خانوما بسیار بیشتر از آقایون به جای اینکه کل دست فرد مقابل رو در دستانشون بگیرن، فقط از انگشت هاشون استفاده می کنن. البته واسه طرف مقابل که مجبور می شه انگشتانش رو دراز کنه ممکنه سخت شه، مخصوصاً اگه طرف مقابل مردی باشه که گیرش دستش قوی باشه. مردها میگن در برخورد با اینجور دست دادنایی اونا هم تلاش می کنن شل تر دست بدن.

زنای حرفه ای هم میگن دوست دارن همونطور با اونا رفتار شه. یه راه واسه مقابله با این سندرم اینه که همیشه دستتون رو به صورت افقی کامل دراز کنین، حتی اگه گیرشی ضعیف دارین.

خصوصیات دست دادن خوب:

– سفت گرفتن دست فرد مقابل در دست هاتون

– سه مرتبه تکون دادن اون

– حفظ رابطه چشمی

– مشخص کردن هاله مثبت

  1. رابطه چشمی

رابطه چشمی رو ایجاد کرده و حفظ کنین. ایجاد رابطه چشمی نه فقط اعتمادبه نفس شما رو نشون میده بلکه کمکتون می کنه بهتر بفهمین طرف مقابل واقعاً چه میگه.

«وقتی چشما یه چیز میگن و زبون یه چیز دیگه، فرد باهوش به اولی اعتماد می کنه.» — رالف والدو امرسون

وقتی موقع حرف زدن به چشمای کسی که با اون ملاقات دارین نگاه کنین نشون میده که به اون توجه دارین. گوش دادن مهمترین مهارت رابطه انسانیه و نقش بسیار مهمی در نشون دادن علاقه تون به بقیه بازی می کنه.

کی نگاه کنین:

به محض اینکه با کسی وارد گفتگو میشین، رابطه چشمی رو بسازین. اما اگه تصمیم دارین توجه فرد مقابل رو به خود جلب کنین، شاید بد نباشه که اینکار رو از قبل تر شروع کنین. در طول گفتگو این رابطه چشمی رو حفظ کنین. مطمئن شید که تا زمان خداحافظی رابطه چشمی مستقیم رو حفظ کنین. اینکار باعث می شه تاثیری قوی و مثبت از خود بر جای بذارین.

به کجا نگاه کنین:

یه مثلث برعکس رو روی صورتتون تصور کنین که ضلع بالای اون درست بالای چشمانتانه. دو ضلع دیگه پایین اومده و به جایی بین بینی و لب هاتون ختم می شه. این همون جاییه که باید در طول مکالمات کاری باید ایشون صورت طرف مقابل به اون نگاه کنین. وقتی کسی بالا و پایین صورتتون رو نگاه می کنه، رابطه چشمی از حالت کاری بیرون اومده و بیشتر حالت دوستانه پیدا می کنه.

چه مدت نگاه کنین:

پیشنهاد ما ۸۰ تا ۹۰ درصد زمان هاست. کمتر از اون حس ناراحتی، کمبود اعتمادبه نفس یا بی حوصلگی رو در شما نشون میده. اگه به مدت طولانی تری به طرف مقابل خیره شید، ممکنه حمل بر سلطه گری، رک بودن زیادتر از اندازه یا زورگویی شه و به طرف مقابل احساس ناراحت بودن دهد.

اشکالی نداره که هر چند وقت یه بار نگاهتون رو ورداشته و جایی دیگه رو نگاه کنین به شرط اینکه دوباره نگاهتون رو به صورت فردمقابل برگردونین. از نگاه کردن به پشت سر طرف مقابل انگار که به دنبال فرد جذاب تری واسه حرف زدن هستین، دوری کنین.

  1. لبخند

لبخند یه حالت مهم در صورته. نشون دهنده علاقه، هیجان، همدلی و نگرانیه و محیطی مثبت بوجود میاره. اما ممکنه بیشتر از اندازه استفاده بشه. مردها معمولاً وقتی از چیزی خوششون میاد لبخند میزنن و زنا واسه اینکه کسی خوشش بیاد. حتماً می دونین که کدوم قوی تره.

واسه به دست آوردن و بالا بردن احترام اول باید حضورتون در اتاق رو مشخص کرده و بعد لبخند بزنین. این خیلی حرفه ای تر از اینه که با خنده یا لبخند پهن وارد اتاق شید.

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

زبون بدن مردمون