نقش رابطه جنسی در تخمک گذاری

نقش رابطه جنسی در تخمک گذاری

سپتامبر 20, 2019 0 By edame

در مطالعه ای که تازگیا بوسیله گروهی از محققان بین المللی انجام شده، پروتئینی در مایع منی مردان شناسایی شد که مغز زنان رو تحت تاثیر قرار داده و موجب تحریک تخمک گذاری می شه. هم اینکه این مولکول، رشد، نگهداری و باقی موندن سلولای عصبی رو تنظیم می کنه.

مایع منی بوسیله غدد جنسی مردونه تولید می شه. این تحقیق نشون داد که غدد جنسی مردان مقادیر زیادی از یه جور پروتئین رو سنتز می کنن که اثر مستقیم بر تخمک گذاری و باروری زنان داره.

محققان به این نتیجه رسیدن که این پروتئین که پروتئین القا کننده تخمک گذاری (OIF) نامیده شد، در همه گونه های پستانداران هست.

در ادامه مطالعه، اونا پروتئین OIF رو با خیلی از پروتئینای دیگه بدن از جمله عامل رشد عصبی (NGF) که به طور طبیعی در سلولای عصبی هست، مقایسه کردن.

نکته باحال این بود که محققان فهمیدن که این دو پروتئین به طور کامل مشابهند و نکته باحال تر این که نقش و اثرات عامل رشد عصبی (NGF) در زنان، تا الان مشخص نشده بود.

با اینکه ممکنه پروتئین OIF یا NGF در جانوران جور واجور، وظایف متفاوتی داشته باشه، اما در این تحقیق مشخص شد که این پروتئین در همه پستانداران از جمله لاما (یه جور شتر بدون کوهان در امریکای جنوبی)، گاو، کوالا، خوک، خرگوش، موش و هم اینکه آدم پیدا میشه و نقش مهمی در تولید مثل پستانداران اجرا می کنه.

پروتئین OIF یا NGF موجود در مایع منی،  مانند یه پیام هورمونی عمل کرده و از راه هیپوتالاموس و غده هیپوفیز زنان، ترشح هورمونای خاص ای رو تحریک کرده که به تخمدان پیام میدن و در آخر یک یا چند تخمک آزاد می شه.

یافته های این مطالعه، افقای تازه ای رو واسه درمان ناباروری، پیش روی کارشناسان قرار داده.

 

سیمرغ