نقشه سیم کشی مغز + عکس

نقشه سیم کشی مغز + عکس

سپتامبر 20, 2019 0 By edame

این پروژه می تونه به محققان کمک کنه دریابند به چه دلیل بعضی آدما به طور طبیعی علاقمند به علم، موسیقی یا هنر هستن.

بعضی از اولین تصاویر جفت و جور شده در نشست انجمن پیشرفتای علمی در بوستون آمریکا عرضه شده.

پالاب گوش خبرنگاریه که داوطلب شده تا سیم کشی داخل مغزش رو مشاهده کنه. اون میگه: پس از اینکه فهمیدم محققان در حال ارائه روشای جدید تصویربرداری مغزی واسه این پروژه هستن، با اونا همکاری کردم.

محققان در بیمارستان عمومی ماساچوست از یه اسکنر هدف دار واسه جفت و جور تصاویر مغزی استفاده کردن. این یکی از قدرتمندترین اسکنرها در دنیاس. آهن رباهای این اسکنر به برق ۲۲ مگاوات نیاز دارن انرژی که بتونه یه زیردریایی هسته ای رو روشن کنه.

محققان از این خبرنگار خواستن تا واسه جفت و جور اسکن مغزی داوطلب شه. محققان از اون خواستن می خواد تو یه کار ۱۰ الی ۴۵ دقیقه ای شرکت کرده و تحت جفت و جور دقیقترین اسکن مغزی که تا حالا انجام شده قرار بگیره. تا کنون فقط ۵۰ مورد از اینجور اسکنی انجام شده.

گوش این آزمایش رو باحالی توصیف می کنه. اون میگه در این بررسی میدانهای مغناطیسی به طور قوی و سریعی در صدد مشاهده ذرات ریز آبی بودن که در طول رشته های عصبی بزرگ تر سفر می کنن.

ایشون اضافه کرد: با دنبال کردن این قطرات محققان می تونستن در اتاقک مجاور ارتباطات مهم درون مغز منو ردیابی کنن. نتیجه یه تصویر رایانه ای سه بعدی بود که مسیرهای مهم مغز منو با یه رنگ زنده نشون می داد.

گوش ادامه داد: پروفسور ون ودین یکی از مجریان این پروژه به من بعضی از این ارتباطات رو نشون داد: ارتباطی که به من کمک می کنه، ببینم و رابطه دیگری که به من کمک می کنه گفتار رو درک کنم. دو کمون دوقلو وجود داشت که احساسات منو پردازش می کرد و یه بسته هم دو بخش راست و چپ مغز منو به هم در رابطه می کرد.

پروفسور ودین از نرم افزار تصویرسازی استفاده کرد که به ایشون کمک کنه در دور و بر و درون این مسیرها پرواز کرده و حتی واسه دیدن جزئیات پیچیده زوم کنه.

این محققان امیدوارن با این اسکنا دریابند چیجوری ذهن آدم کار می کنه و وقتی مشکلی روی میده چه اتفاقی میفته.

به گفته ودین هممون اینجور مشکلات ذهنی و روحی داریم و روشامون واسه شناخت این مشکلات طی ۱۰۰ سال گذشته تغییر نکرده.

ایشون اضافه کرد: یه روش تصویربرداری از مغز مانند اون چیزی که واسه قلب انجام می شه، نداریم.

این فناوری تصویربرداری از مغز واسه محققان آمریکایی در حال توسعه س که می خوان نقشه مغز آدم رو جفت و جور کنن. این پروژه، پروژه کانکتوم مغز اسمشه. درست مانند پروژه ژنوم انسانی که قبل از این انجام شده این داده ها هم در دسترس تموم محققان قرار می گیره. قراره اسکنای جفت و جور شده از ۸۰ تا ۱۰۰ نفر طی چند هفته آینده عرضه می شه.

این یه پروژه پنج ساله و ۴۰ میلیون دلاریه که هدف اون جفت و جور نقشه کل سیستم سیم کشی عصبی آدم با به کار گیری اسکن مغز هزار و ۲۰۰ شهروند آمریکاییه.

محققان هم اینکه داده های ژنتیکی و رفتاری افراد مورد بررسی رو هم جفت و جور می کنن تا یه تصویر کامل از عواملی که روح و ذهن آدمی رو تحت تاثیر قرار میده جفت و جور کنن.

با به کار گیری این تصاویر محققان می تونیم دریابند مردم بیشتر به چه کاری می پردازن علاقمند به چتربازی ان یا دوست دارن تلویزیون تماشا کنن.

باشگاه خبرنگاران