عوامل مخدوش کننده ارتباط با همسر

عوامل مخدوش کننده ارتباط با همسر

آگوست 9, 2018 Off By edame

عوامل مخدوش کننده ارتباط با همسر

برای داشتن سعادت و آرامش مطلوب در زندگی زناشویی، ارتباط سالم سازنده میان زن و مرد، نیاز اصلی است و حرف اول را می زند در این عرصه موانعی بر سر راه قرار می گیرد که البته رفع آن ها تنها به خود همسران بستگی دارد، کاملاً دو طرفه است. در این مرحله به بیان و بررسی برخی از آن ها می پردازیم.

2-11-1- سخت گیری

سخت گیری در خانواده مصادیق مختلفی دارد از جمله آن ها می توان به بهانه گیری در امور خانه اشاره کرد.[1] تجربه ثابت کرده است که این عمل جز ناراحتی و دلسردی همسر نتیجه ای در برنخواهد داشت. صفت سخت گیری جزیی از منفی نگری است که از نظر دین و اخلاق مذموم شمرده شده است. زیرا زمینه را برای رشد سایر اختلافات و ناکیفیت رابطه ها فراهم می کند. در گفتار و کردار آدمی همواره عیوب و نقایصی وجود دارد. هر اندازه انسان منفی نگرتر باشد، از زمینه موجود برای بهانه گیری، بیشتر بهره می جوید. ( مظاهری، 1374، 143)

2-11-2- ترشرویی

درست است کسی که ناراحتی و خستگی روحی دارد، ناخودآگاه آثار آن در چهره اش نمودار می شود. ولی اسلام به پنهان داشتن درد درون دستور می دهد. انتقال ناراحتی مسائل بیرون از منزل به همسر و یا بالعکس در ارتباط همسران مانع بزرگی در حفظ آرامش و سکون خانواده خواهد بود. امام علی (ع) در این رابطه می فرماید : « خوشرویی مؤمن در چهره او و اندوهش در دل اوست » (خوانساری، 1366).

2-11-3- ناسزاگویی

این عمل اگر برای روابط بیگانه شایسته نباشد، در مورد زن و شوهر به مراتب ناشایست تر است. زیرا آن ها می خواهند عمری با صمیمیت در کنار هم زندگی کنند. در روابط زناشویی اگر گاهی کدورتی پیش آمد کرد، نباید با کلمات تند و ناشایست بر آتش قهر آن دامن زد. باید مواظب بود که سخنی از دین پریده نشود. که بعداً موجب خجالت و شرمساری از طرف مقابل گردد. به طور کلی اخلاق در کلام، یکی از پشتوانه های تضمین کننده روابط زن و مرد به شمار می رود ( خوانساری، 1366).

2-11-4- چشم و هم چشمی

برخلاف آنچه در تفکر عرف جا افتاده است. این مسئله هم از جانب زن و هم از سوی مرد پیش می آید. تنها نتیجه این اخلاق، ایجاد اختلافات زناشویی است. در صورتی که راه پیشگیری از این بیماری خیلی آسان تر است. اگر در روابط با همسر این دوای دینی مورد استفاده قرار گیرد. همه موانع برداشته می شود. ( مصطفوی، 1383، 102) طبق نظریه قرآن، مؤمن آن است که به تمام تجملات و چشم و هم چشمی ها و اسراف ها پشت پا می زند سادگی اساس دین و شیوه بزرگان اخلاق بوده است. امام سجاد (ع) در این رابطه می فرمایند : تمامی خیر و خوبی در بریدن طمع و چشم نداشتن به آنچه در دستان مردم جمع شده است ( حر عاملی، 1380)

2-11-5- لجاجت

یکی دیگر از شاخه های مثبت ( خودخواهی)، لجاجت است. خطر این رذیله به حدی بزرگ است که می تواند اساس زندگی را مختل کند کسانی هستند که اگر حق را ببینند زیر بار آن نمی روند. حاضرند سنگی بر سر آنان بیاید، آتشی آن ها را بسوازند، اما زیر بار نروند از جمله چیزهایی که نمی گذارد همسران بر دل هم حکومت کنند، لجاجت است. اگر در شرایطی قرار می گیرید که نمی توانید از نظر خود کوتاه بیایید برای درمان مسئله خود را وادار به رفتار خلاف آن کنید. در وهله اول برای شما سخت است اما به مرور برایتان عادت می شود. یادتان باشد انسان می تواند تغییر کند و خصوصیات خود را کمال بخشد ( مظاهری، 1374، 225).