سیاست دسترسی به تلگرام از طریق فیلترشکن ها!

سیاست دسترسی به تلگرام از طریق فیلترشکن ها!

مارس 14, 2020 Off By مدیر کل

عبد الصمد خرم آبادی، معاون قضایی دادستان کل کشور و دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه گفت: دسترسی به تلگرام از راه فیلترشکنا به وجود اومده به وسیله ضعف سامانه های کشور نیس بلکه به وجود اومده به وسیله سیاست و برنامه ما هستش. مهاجرت باید آروم انجام شه تا مردم آسیب نبینن.

در چند ماه گذشته اخبار خیلی از طرف بعضی مسئولان مبنی بر احتمال فیلتر شدن تلگرام منتشر شده بود؛ مسئولان مربوطه در اظهارات خود مطالب مختلفی در این مورد بیان می کردن.
بر این پایه در تاریخ ۱۰ اردیبهشت با ارسال دستور قضایی پایان کار تلگرام در ایران اعلام شد.
دادستانی تهران اعلام کرد براساس حکم قضایی صادر شده کلیه سرویس دهندگان دسترسی به اینترنت کشور خصوصاً شرکت ارتباطات زیرساخت و اپراتورهای تلفن و دارندگان پروانه سرویس دهی ارتباطات ثابت وظیفه دارن از تاریخ ۹۷/۰۲/۱۰ نسبت به اعمال مسدودسازی کامل سایت و اپلیکیشن شبکه اجتماعی تلگرام دست به کار شن.
به گفته دادستانی تهران اعمال مسدودسازی باید طوری اجرا شه که محتوای شبکه نامبرده با هیچ نرم افزاری (مثل فیلترشکن و نظایر اون) در کشور قابل دسترس نباشه. تخلف از اجرای این دستور مستوجب تعقیب کیفری میشه.

براساس این دستور، دسترسی کاربران به پیام رسان تلگرام از شروع روز ۱۱ اردیبهشت در اپراتورهای گوشی موبایل قطع شد و چند روز بعد دسترسی کاربران به تلگرام از راه اینترنتای خونگی هم مسدود شد.

موبایل

حتما بخونین: دستور قضایی مسدودسازی تلگرام صادر شد

در همین رابطه عبد الصمد خرم آبادی، معاون قضایی دادستان کل کشور و دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه واسه بررسی چگونگی اتخاذ این تصمیم و روند اجرای اون به سوالاتی در این مورد جواب داده:

سرفصل محتوا

  • می گن دستوری که قوه قضاییه در مورد تلگرام صادر کرده غیرقانونی بوده و اینجور اموری جزء اختیارات قوه قضاییه نیس. اینطوره؟
  • بعضی از سیاسیون و حقوقدانان مدعی شدن چون جُرمی انجام نشده، دادسرا اینجور اختیاری نداشته. بعضی هم می گن اینجور تصمیم بزرگی نباید به وسیله قوه قضاییه در پیش گرفته شه. نظر شما چیه؟
  • شورای عالی فضای مجازی در مورد فیلتر تلگرام چه تصمیمی گرفته بود؟ هم نظر با قوه قضاییه بود یا مخالف فیلترینگ بود؟
  • در چند هفته گذشته هماهنگی خوبی بین همه دستگاه های کشور از جمله قوای سه گانه دیده می شد و این تصور بود که همه مسئولان کشور در مورد مدیریت مشکل تلگرام به یه برنامه هماهنگ رسیده بودن و قراره این تصمیم سر موقع و با رضایت همه اجرا شه؛ به چه دلیل به صورت یهویی و به وسیله قوه قضایی و به طور جداگونه اجرا شد؟
  • منبع قانونی فیلترینگ کدوم نهاده؟
  • رئیس جهمور در صفحه اینستاگرام خود اعلام کرده: دستور فیلتر تلگرام مخالف با استقلال، آزادی و دموکراسیه. اینطوره؟
  • بر خلاف دستور روشن قوه قضاییه، فیلترینگ به طور کامل اجرا نشده و هنوز از راه بعضی از فیلترشکنا قابل دسترسیه. دلیل این موضوع چیه؟ قراراست در همین حد باشه یا به مرور کامل می شه؟
  • بعضی میگن این فیلترینگ موقته. درسته یا این فیلترینگ قطعیه و باید با قدرت ادامه پیدا کنه؟

می گن دستوری که قوه قضاییه در مورد تلگرام صادر کرده غیرقانونی بوده و اینجور اموری جزء اختیارات قوه قضاییه نیس. اینطوره؟

دستور قضایی مربوط به پیام رسان تلگرام هم از نظر ماهوی و هم شکلی به طور کامل منطبق با قانون بوده و در چارچوب اختیارات قانونیه؛
این دستور در اجرای نص روشن مواد ۷۴۹ و ۷۵۱ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات صادر شده. به موجب مواد قانونی نامبرده اگه سرویس دهندگان اینترنتی عمداً به وظیفه قانونی خود دائر بر جلوگیری از دسترسی به محتوای مجرمانه عمل نکنن باید از فعالیت اونا جلوگیری شه.

تلگرام یه سامانه ارائه دهنده خدمات اینترنتیه که هزاران کانال دارای محتوای مجرمانه در بستر اون فعالیت می کنن و مدیر تلگرام عمداً به دستورهای قضایی دائر بر حذف محتوای مجرمانه عمل نکرده. طبق این دستور جلوگیری از فعالیت تلگرام در ایران یه تکلیف قانونی واسه قاضی رسیدگی کننده به پرونده بوده و این پیام رسان براساس نص روشن قانون فیلتر شده.

بعضی از سیاسیون و حقوقدانان مدعی شدن چون جُرمی انجام نشده، دادسرا اینجور اختیاری نداشته. بعضی هم می گن اینجور تصمیم بزرگی نباید به وسیله قوه قضاییه در پیش گرفته شه. نظر شما چیه؟

دلیل طرح بعضی از این شبهات نبود اطلاع از وضعیت فضای مجازی و هزاران جرم ارتکاب یافته و پرونده مطروحه مربوط به تلگرام و مدیر تلگرامه و یه سریای دیگه از شبهات به وجود اومده به وسیله نبود آشنایی با مقررات آیین دادرسیه و یا به وجود اومده به وسیله نگاه سیاسی به مسائل حقوقیه. بعضی وقتا نگاه سیاسی به مسائل حقوقی باعث می شه که حتی یه وکیل هم واسه حفظ منافع سیاسی خود در مقابل منصوصات قانونی بایستد.
داشتن اختیارات وسیع قانونی مختص قضات ایران نیس . در بیشتر کشورای جهان اختیارات بزرگی به قضات داده شده . مثلا تازگیا در آمریکا یه قاضی دستور رئیس جمهور در مورد اتباع خارجی رو باطل شدن کرد , ولی کسی در صحت دستور یا حدود اختیار قاضی آمریکایی تشکیک نکرد. در روسیه هم چند روز پیش دستور فیلتر تلگرام رو دستگاه قضایی صادر کرد و بدون هیچ شبه ای بدون این دست اون دست کردن اجرا شد.

شورای عالی فضای مجازی در مورد فیلتر تلگرام چه تصمیمی گرفته بود؟ هم نظر با قوه قضاییه بود یا مخالف فیلترینگ بود؟

دستگاه قضایی عضو شورای عالی فضای مجازیه و صد در صد با اون شورا هماهنگه و در اجرای سیاستای کلی تعیین شده به وسیله اون شورا مبادرت به ارسال دستور مسدود سازی تلگرام کرده.

ترتیب کار به این صورت بوده که بعد از اغتشاشات دی ماه ۹۶ در یکی از جلسات شورای عالی فضای مجازی موضوع مسدود سازی تلگرام بطور جدی بررسی شده بود. اما با در نظر گرفتن اینکه شورا منبع ارسال دستور مسدود سازی نیس و مراجع قانونی خاص دیگری غیر از شورا متولی امر فیلترینگ هستن, پس شورا راساً دستور فیلتر صادر نکرد اما همه اعضاء بر ضرورت اتخاذ تصمیم در مورد فیلتر تلگرام ظرف چند ماه آینده تاکید کرده بودن.

در چند هفته گذشته هماهنگی خوبی بین همه دستگاه های کشور از جمله قوای سه گانه دیده می شد و این تصور بود که همه مسئولان کشور در مورد مدیریت مشکل تلگرام به یه برنامه هماهنگ رسیده بودن و قراره این تصمیم سر موقع و با رضایت همه اجرا شه؛ به چه دلیل به صورت یهویی و به وسیله قوه قضایی و به طور جداگونه اجرا شد؟

هماهنگی بین نه هادها همیشه وجود داشته و این هماهنگی به وجود اومده به وسیله تصمیم شورای عالی فضای مجازیه. اون شورا در جلسه اوایل بهمن ۹۶ نهادهای عضو رو مکلف کرده بود که هریک در چارچوب وظایف قانونی خود ظرف مدت حدود سه ماه زمینه تقویت پیام رسانای داخلی و مهاجرت از پیام رساهای خارجی به داخلی و درآخر فیلتر تلگرام رو جفت و جور کنن.

در اجرای تصمیم اون شورا جلسات کارشناسی زیادی با حضور رئیس مرکز ملی فضای مجازی نماینده رئیس جمهور و معاونین وزرا و معاونین بقیه نهادهای عضو شورای عالی فضای مجازی و اعضای حقیقی اون شورا تشکیل شد و در اون جلسات هم که هماهنگی کامل بین همه نه هادها وجود داشت بالاتفاق بر ضرورت فیلتر تلگرام تاکید شد و همه نه هادها از جمله وزارت ارتباطات قبول کردن زمینه اتخاذ تصمیم فیلترینگ رو جفت و جور کنن.

پس همیشه هماهنگی وجود داشته و هیچ اختلاف نظر سازمانی در این مورد بین نه هادها وجود نداشته و نداره. بنده در تموم این جلسات کارشناسی حضور داشتم و صورتجلسه های مربوط به این تصمیمات به وسیله مرکز ملی واسه دادستانی کل فرستاده شده.

بعد از این هماهنگیا نظرات کارشناسی همه نهادا به دادسرای تهران ارسال و قاضی پرونده با در نظر گرفتن شکایات زیادی که از مدیر پیام رسان تلگرام شده بود با در نظر گرفتن عقاید کارشناسی واصله دستور مسدود سازی تلگرام رو صادر کرد. پس هیچ اختلاف نظر کارشناسی بین بدنه نه هادها در مورد فیلترتلگرام وجود نداشته و نداره و دستور مسدود سازی فیلتر تلگرام بر خلاف اینکه یه تصمیم قضایی صرفه ولی نتیجه چند ماه کار و تلاش و هماهنگی بین نهادهای مختلفه.

اگه مشاهده می کنین که بعضی از مسئولین بعضی وقتا نظر مخالفی در فضای مجازی میگن این نظر شخصی اونا هستش که ناراحت از مسائل سیاسیه. چیزی که در عمل و در میدون حقوقی اتفاق میفته چیز دیگه ایه که همه بدون معتقد هستن.

حتما بخونین: فیلترینگ تلگرام چیجوری کار می کنه؟

منبع قانونی فیلترینگ کدوم نهاده؟

به موجب نص روشن ماده ۷۴۹ قانون مجازات اسلامی منبع قانونی فیلترینگ در مواردی که شکایتی هست، دستگاه قضاییه و قاضی پرونده باید تصمیم بگیره و در بقیه موارد کارگروه تعیین مصادیقه. در مورد تلگرام هم چون شکایات زیادی واصل شده بود پس قاضی عزمشو جزم کرد.

البته پرونده تلگرام مفتوحه و ممکنه قاضی دستور جلب مدیر تلگرام رو به اتهام همکاری آگاهانه با مدیران کانالایی که اعمال تروریستی رو گسترش می کردن صادر کنه. در این صورت این روند منتهی به استرداد قضایی ایشون می شه.

رئیس جهمور در صفحه اینستاگرام خود اعلام کرده: دستور فیلتر تلگرام مخالف با استقلال، آزادی و دموکراسیه. اینطوره؟

تلگرام استقلال کشور در فضای مجازی رو به طور کاملً خراب کرده بود و قطع ید تلگرام از ایران نه فقط با منطوق و معنی واژه استقلال مغایرتی نداره بلکه این استقلال رو به کشور برگردونه. نبود استقلال کشور در فضای مجازی و وابستگی به تلگرام به جایی رسیده بود که یکی از وزرا در مقطعی از مدیر تلگرام درخواست می کنه که فلان کانال تروریستی رو در فضای کشور ما مسدود کنه، ولی اون با رد این در خواست به مقام عالی دولتی کشور ما بی احترامی می کنه! این بی احترامی آدم به یاد وضعیت کشور در زمان پادشاهان قاجار و رفتار متکبرانه بیگانگان با دولت مردان اون زمان میندازه.

دستور قضایی مربوط به مسدودسازی تلگرام یکی از تک و توک دستورات قضاییه که استقلال از دست رفته کشور در فضای مجازی رو اعاده کرد و این دستور قضایی باعث افتخار قوه قضائیه و کشوره.

حتما بخونین: اطلاعیه رسمی دولت درمورد فیلترینگ تلگرام

بر خلاف دستور روشن قوه قضاییه، فیلترینگ به طور کامل اجرا نشده و هنوز از راه بعضی از فیلترشکنا قابل دسترسیه. دلیل این موضوع چیه؟ قراراست در همین حد باشه یا به مرور کامل می شه؟

همه نه هادها تلاش خود رو واسه اجرای کامل دستور قضایی فیلتر تلگرام و مهاجرت آروم مردم از تلگرام به پیام رسانه های داخلی بکار گرفتن. دسترسی به تلگرام از راه فیلترشکنا به وجود اومده به وسیله ضعف سامانه های کشور نیس بلکه به وجود اومده به وسیله سیاست و برنامه ما هستش. مهاجرت باید آروم انجام شه تا مردم آسیب نبینن.

حتما بخونین: انتشار بدافزار در پوشش فیلترشکن واسه تلگرام

مقابله با فیلتر شکنا به تناسب افزایش توانایی و ظرفیت پیام رسانای داخلی انجام می شه. مردم استقبال بسیار خوبی از پیام رسانای داخلی داشتن. مهاجرت مردم موفقت آمیز آزمایش شده. تا الان نزدیک به ۲۵ میلیون نفر در پیام رسانای داخلی ثبت نام کردن. فقط سروش حدود ده ونیم میلیون عضو داره که چند میلیون اونا هر روز فعالیت دارن. به نوبه خود از مردم شریف کشورمون واسه این مهاجرت مبارک تشکر می کنم.

بعضی میگن این فیلترینگ موقته. درسته یا این فیلترینگ قطعیه و باید با قدرت ادامه پیدا کنه؟

به این شایعات که فیلترینگ تلگرام موقته توجه نکنین. فیلتر تلگرام دائمی و قطعیه. به دور و قوه الهی کشور ایران در فضای مجازی جداگونه می شه و ارتباطات مردم در این فضا هم از نظر سرعت و هم کیفیت و کمیت نسبت به گذشته افزایش داره وتلگرام و بقیه پایگاه های اینترنتی که قوانین کشور رو ندیده گرفتن هیچ جایی در آینده فضای مجازی کشور ندارن و انشالله استقلال و حاکمیت ملی در فضای مجازی اثبات می شه. تلگرام اصلا رفع فیلتر نمیشه.

کشور ایران

منبع: باشگاه خبرنگاران جوون