تفاوت تجربه کاربری و رابط کاربری (UX و UI) چیست؟

تفاوت تجربه کاربری و رابط کاربری (UX و UI) چیست؟

دسامبر 14, 2019 0 By مدیر کل

اصول تجربه کاربری، طراحی رابط کاربری

فرق تجربه کاربری و رابط کاربری (UX و UI) چیه؟

۲۳ شهریور ۱۳۹۵

در جهان دیجیتال امروزی، خلاقیت و فوت وفن در طراحی شدیدا اهمیّت پیدا کرده و در نتیجه دو عبارت UI (رابط کاربری) و UX (تجربه کاربری) بیشتر از قبل استفاده میشن. با این وجود هنوزم معنی این دو عبارت اختصاری واسه بسیاری به درستی جا نیافتاده س و در نتیجه بسیار پیش میاد که با بی دقتی و در جای نادرست استفاده شن. این شد که عزممونو جزم کردیم به بررسی معنی دقیق هر کدوم از این عبارت بپردازیم و رابطه و فرقای میان اونا رو مشخص کنیم تا استفاده هر یک واسه خوانندگان نوین روشن تر شه. پس از شما دعوت می کنیم تا با ما همراه باشین.

تجربه کاربری با رابط کاربری فرق داره (UI != UX)

بله، احتیاجی به گفتن این موضوع نبود. اما فرق این دو دقیقاً در چیه؟ بذارین اول یه توضیح ساده و سریع بدیم مخصوص کسائی که حوصلۀ کمتری دارن:

تعریف UI و UX

رابط کاربری یا واسط کاربری به مجموعه صفحات، تصاویر و المانای چشمی – مثل تکمه ها و آیکونا – می گن که کاربر واسه تعامل با یه دستگاه یا برنامه از اونا استفاده می کنه.

منظور از تجربه کاربری هم اون تجربه و حسیه که کاربر موقع تعامل با بخشای جور واجور از اجناس و سرویسای یه شرکت داره که شامل چگونگی تعامل اون با رابط شماس.

به تصویر زیر دقت کنین:

content-ux-ui

محتوا دلیلیه که کاربر به سایت یا برنامۀ شما سر می زنه و با اون تعامل برقرار می کنه. رابط کاربری مجموعه وسایل تعاملیه که کاربر واسه تعامل با این محتوا از اونا استفاده می کنه. تجربه کاربری هم به مصرف این محتوا کار داره. اینکه مصرف اون تا حد ممکن واسه کاربر ساده باشه و اون با حس خوبی شما رو ترک گوید.

اینفوگرافیک: فرق میان UI و UX

فکر می کنم با نگاه کردن به بشقاب غذای زیر بتونین بهتر متوجه فرقای طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری بشوید:

فرق میان UX و UI

همونطور که می ببینن، واسه شروع ما تنها مواد اولیه داریم که همون محتوا هستش. حال باید این محتوا رو طوری در اختیار کاربر خود بذاریم. اینجاس که طراح تجربه کاربری وارد معادله می شه. اون درباره مشتریان تحقیق می کنه تا نیازای اونا رو بشناسه. بعد مشخص می کنه که معماری صفحات، نقشه سایت و المانای جور واجور به چه شکلی میان. بعد کار طراح رابط کاربری شروع می شه. اون این طرح اولیه رو برخواهد داشت و اونو با واقعیّت یکی می کنه. که یعنی تموم مسئولیتای طراحی، انتخاب رنگ و … بردوش اون هستش.

مسئولیتای طراحان UX و UI

همونطور که فهمیدین، هر کدوم از طراحان UX و UI مسئولیتای مشخصی رو تو یه تیم طراحی بردوش دارن. اما شاید بازم براتون مبهم باشه که نقش هر کدوم از طراحان UX و UI  موقع طراحی سایت یا یه برنامۀ گوشی دقیقاً چیه. پس بد نیس که کمی بیشتر وارد جزئیات بشیم و مسئولیتای هر یک رو با جزئیات بیشتری بررسی کنیم:

ui-ux-designer-responsibilities

طراحی تجربه کاربری

وظیفۀ یه طراح تجربه کاربری اینه که بررسی و منطق رو به روند طراحی اضافه کنه. سیستما، ساختارها و مسیرهایی که کاربر استفاده می کنه توسط اون طراحی می شه. واسه اینکه طراحی طبق نیاز کاربر شکل گیرد، طراح تجربه کاربری باید به این نگاه کنه که اون به دنبال چیه و بهترین راه جواب گفتن به این نیاز اون چیه. مسیرهای یه سایت – اینکه کاربر چیجوری یه مطلب رو می خواند، لینکا و تکمه ها در کدوم قسمتا قرار دارن و کاربر چیجوری می تونه اطلاعات لازم خود رو پیدا می کنن – همه بخشی از طراحی تجربه کاربری هستن.

در فضای اینترنت، طراحی تجربه کاربری علاوه بر موارد بالا، شامل بهینه سازی واسه موتورهای جستجو (SEO)، در نظر گرفتن محدودیتای مرورگرها و دیگه ویژگیای منحصر به وب هم می شه.

چیزی که طراح تجربه کاربری ارائه میدهنقشه سایت، وایرفریما (طرحی از چیدمان صفحه) و نمونه های اولیه

اون ابزاری که در طراحی تجربه کاربری استفاده می شهتحقیق، وسایل تحلیل گر و نمودارها (دیاگرام)

تجربه کاربری در عملدر انتهای این مطلب، شما می تونین چندین راه جور واجور رو طی کنین: یه مطلب در رابطه رو بخونین، به سراغ مطالب برگزیدۀ وبلاگ ما برید یا اینکه در مورد کار ما بیشتر بدونین. این تجربه کاربریه که مسیرهای نامبرده رو واسه شما مشخص کرده.

طراحی رابط کاربری

در طراحی رابط کاربری بحث بر سر رنگ و رو دادن به ساختار و محتوا هستش – یعنی اون چیزی که کاربر در بین تجربۀ خود می بینه. در این مرحله س که برندیگ، رنگا، تایپوگرافی، گرافیکا، عکاسی و دیگه المانای چشمی مطرح می شن. رابط کاربری روی نیاز برند (نه کاربر) تمرکز داره و تلاش می کنه چیزی که رو ارائه دهد که از نظر چشمی مناسب با زمینۀ کاری این برنده.

طراحان خوب رابط کاربری تموم محدودیتای کدنویسی، پیشرفت و هم اینکه زمان بارگذاری یه صفحه رو موقع طراحی مورد توجه قرار میدن.

چیزی که طراح رابط کاربری ارائه میدهطراحی کاشیا (Style Tiles)، موکاپ صفحه (طرح کلی که در اون همه جزئیات مشخص می شه)

اون ابزاری که در طراحی رابط کاربری استفاده می شهنمونه رنگا، تایپوگرافی، عکاسی، نرم افزارهای گرافیک

رابط کاربری در عمل: وقتی که یه صفحه می ببینن که در اون از یه رنگ آبی خنک استفاده شده، نوشته ها روشن هستن و تصاویر بسیار خوبی به کار رفته که باعث می شه حس کنین مشغول سفرین، در واقع مشغول تماشای یه رابط کاربری خوب هستین.

نتیجه گیری

ui رابط کاربری و ux تجربه کاربری

میشه گفت که در آخر رابط کاربری (UI) بخشی از تجربه کاربری (UX) حساب می شه و البته، بخش بسیار مهمی از اونم هست. اما فقط بخش اون نیس. از طرف دیگه UX یه معنی بسیار کلیه و راه رو واسه UI مشخص می کنه. اما در آخر هر یک یه هویت بی همتا واسه خود دارن و UX اصلا با UI هم معنی نیس. درسته که این دو عبارت بسیار به هم نزدیک هستن، اما نمیشه اونا رو به جای همدیگه استفاده کرد. بلکه باید از هر یک به همراه دیگری صحبت کرد، البته به شرط اینکه هر دو به درستی درک شن و در جای مناسب استفاده شن.

تو یه طراحی خوب باید طراحی تجربه کاربری و رابط کاربری هر دو به بهترین راه انجام شه و در آخر به درستی با هم ترکیب گردند. این یعنی لازمه که طراحان  UX و UI یه همکاری نزدیک داشته باشن تا کار هر دو طراح تا جای ممکن ساده شه و اونا بتونن محصول پایانی رو به بهترین شکل تولید کنن. پس یه طراح رابط کاربری خوب حتماً باید طراحی تجربه کاربری رو درک کنه و اهمیّت اونو بشناسه و برعکس. در مطالب بعدی تلاش می کنیم بیشتر به بررسی هر کدوم از این دو بپردازیم، وظایف اونا رو روشن تر کنیم و راهکارهای مختلفی رو واسه بهبود هر یک ارائه بدیم.

موضوعات در رابطه اصول تجربه کاربریطراحی رابط کاربری

در بحث دور و بر این مقاله شرکت کنین! ارسال دیدگاه

نیاز به مشاوره بیشتر دارین؟ واسه صحبت با کارشناسان نوین تماس بگیرین.

۰۲۱-۶۳۴۰۴ ۵ دقیقه رایگان

سعید رهبری

سعید رهبری هستم. یه جدیدی که با معنی فعلی بازاریابی در ایران موافق نیس و فکر می کنه کسب و کارا باید با بازاریابی داخلی درست و کیفیت خدمات خود در راه جذب و حفظ مشتری قدم بردارن.
پیشنهاد میکنیم این مقالات رو هم بخونین