تدتاک دن آریلی: چه عواملی بر رضایت شغلی ما تاثیرگذار هستند؟

تدتاک دن آریلی: چه عواملی بر رضایت شغلی ما تاثیرگذار هستند؟

دسامبر 14, 2019 0 By مدیر کل

اخبار و رویدادهای بازاریابی

تدتاک دن آریلی: چه عواملی بر رضایت شغلی ما موثر هستن؟

۲۴ دی ۱۳۹۶

چه عواملی بر رضایت شغلی ما موثر هستن؟ چه چیزایی باعث می شن کارمون رو دوست داشته باشیم؟ این موضوعیه که می خوایم در این مقاله اونو بررسی کنیم. واسه شروع بیایید اول سوال کنیم که اصلا به چه دلیل باید کارمون رو دوست داشته باشیم؟

مطمئن هستم که خیلی از ما در طول زندگی مون شغلی داشته ایم که به اون علاقمند نبوده ایم. عموماً این مشکل وقتی پیش میاد که ما به دلیل نیاز مبرم مالی، نداشتن تخصص یا مهارت کافی یا شرایط خاص ( دانشجو بودن، معلولیت و..) علاقه رو به عنوان یه عامل در انتخاب شغل دید نمی کنیم.

دلیل بی علاقگی ما به شغلمون هرچیزی که باشه، نتایجی به دنبال داره؛ انجام دادن اون کار برامون سخت می شه. کار و نتیجه اون برامون اهمیتی نداره. از همه مهم تر، این جوری بخش بزرگی از زندگی خود رو با نارضایتی گذرونده ایم. طبیعتاً ما در اینجور کاری هیچوقت موفق نخوایم بود. ما قبلاً در همین وبلاگ گفتیم که واسه رسیدن به موفقیت باید چرایی کار خود رو بدونین.

رضایت شغلی

درسته که هدف اول ما از کار کردن، کسب درآمده. اما پول تنها انگیزه ما از داشتن یه شغله؟ خیر، اینطور نیس. به نظر می رسه عوامل دیگری هم هستن که انگیزه ما از انجام یه کار رو تعیین می کنن. مثالی می زنم؛ تصور کنین شما برنامه نویسی بلد هستین اما شغلتون تایپ کردنه. ً در اینجور وضعیتی شما رضایت شغلی نداره؛ چون در انجام اون از توانایی هاتون استفاده نمی کنین. اینجور شغلی به اندازه کافی واسه شما رقابت برانگیز نیس.

اینکه به کارمون علاقمند باشیم، موضوع بی اهمیتی نیس. پس بیایید با هم عوامل موثر بر رضایت شغلی رو بررسی کنیم.

ثمرۀ کار ما، اونو برامون معنی دار می کنه

ما آدما بدون حس هدفمندی، انگیزه واسه حرکت رو از دست می دیم. این موضوع در همه زمینه های زندگی ما صدق می کنه. وقتی که شما احساس کنین کارتون نتیجه به درد بخور و دارای اهمیتی واسه کسی نداره، انگیزه تون رو از دست می دین. شاید حتی دیگه تمایلی به ادامه اون کار نداشته باشین.

 

آزمایش علمی

دن آریلی، سخنران تدتاک این مقاله ما، آزمایش جالبی در مورد این موضوع انجام داده. در این آزمایش اون از داوطلبان می خواد که با لگو چیزی بسازن. به داوطلبان آزمایش می گن که حاضرن در ازای دریافت ۳ دلار یه بیونیکل (یه جور اسباب بازی لگویی) بسازن؟ اگه داوطلب قبول کنه و لگو رو بسازه، در آخر لگو از اون تحویل گرفته می شه و زیر میز قرار میگیره.

بعد دوبارهً از داوطلب سوال می شه که حاضره در ازای دریافت ۲ دلار و ۷۰ سنت یکی دیگه بسازه؟ اگه جواب اون مثبت باشه این روند ادامه پیدا می کنه و هر بار ۳۰ سنت کمتر واسه ساخت بیونیکل اون پرداخت می شه. این کار تا جایی ادامه پیدا می کنه که شرکت کننده دیگه تمایلی به ساخت لگو نداشته باشه. در این آزمایش به شرکت کننده ها می گن که بونیکلای اونا در آخر از هم باز می شن و در اختیار شرکت کنندگان بعدی قرار می گیرن. آریلی این حالت رو، حالت معنی دار می نامد.

سیسیفوس بیچارهدسته دیگری هست، که اسم اون حالت سیزیفیک (برگرفته ار یه افسانه یونانی) است. در این افسانه یونانی سیزفوس توسط خدایان مجازات می شه و باید سنگ بزرگی رو تا بالای تپه بغلتاند، اما هربار که به پایان نزدیک می شه سنگ دوباره قل می خوره و باید از اول شروع کنه. این قصه انگار نماد کار الکی و بی سرانجامه.

در این حالت مانند حالت قبل از داوطلبان پرسیده می شه که حاضرن در ازای دریافت ۳ دلار یه بیونیکل بسازن؟ اگه قبول می کردن، به اونا لگو داده می شد تا بسازن. بعد دوبارهً از دواطلب سوال می شد که حاضره در ازای ۲ دلار و ۷۰ سنت یکی دیگه بسازه؟ و اگه جواب مثبت بود، به اون لگو می دادن. اما بین ساختن لگو، بیونیکل قبلی ای که اون داوطلب ساخته بود رو جلوی چشمانش از هم باز می کردن؛ و اگه اون بازم تمایل به ادامه دادن داشت، همون لگوهای خراب شده خودشو به اون می دادن.

نتیجه آزمایش این بود که در حالت معنی دار ۱۱ بیونیکل و در حالت سیزیفیک ۷ بیونیکل ساخته شد. تعجبی نداره، وقتی که شما بدونین کارتون نتیجه ملموسی دربرندارد، از انگیزه شما واسه انجام اون کار کم میشه.

جالبه بدونین که آریلی نسخه دیگری از این آزمایش رو به اجرا درآورده س. در این آزمایش اون دوحالت آزمایش قبل رو فقط واسه داوطلبان توضیح داده بود؛ و از اونا خواست که پیش بینی کنن در کدوم حالت لگوهای بیشتری ساخته می شه. نتیجه این بود که داوطلبان به درستی حدس زدن که در حالت معنی دار بیونیکلای بیشتری ساخته می شه؛ اونا فقط در حدس زدن تعداد اشتباه کرده بودن. آریلی تفسیر جالبی از این نتیجه می کنه: آدما اهمیت معنا رو درک می کنن، فقط اندازه اهمیت اونو نمی دونن.

 

 

 

سختی کار و تلاش واسه انجام اون، ما رو به نتیجه کار علاقمند می کنه

در قسمت قبل درباره اهمیت نتیجه کاری که می کنیم در ایجاد انگیزه صحبت کردیم. حالا بیایید موضوع رو از زاویه دیگری بررسی کنیم. وقتی که ما واسه چیزی تلاش می کنیم، به نتیجه اون علاقه بیشتری پیدا می کنیم. چون تماشاگر تموم زحماتی بوده ایم که واسه به نتیجه رسیدن اون محصول کشیده شده. یا یعنی، یه رابطه شخصی با اون داریم. دلیل اینکه آدما فرزندان خود رو بیشتر از بچه های دیگه دوست دارن هم همینه.

واقعا هر چقدر انجام دادن کاری سخت تر باشه، نتیجه اون واسه ما ارزشمندتر است. دلیل گرانتر بودن فرش دستباف نسبت به فرش ماشینی هم همینه.

بیایید به دنبال کار راحت و آسون نباشیم! مخالفید؟ می گین به چه دلیل کسی نباید دلش بخواد که راحت باشه؟ توضیح میدم. تا بدین جای مقاله دریافتیم که:

  • مهمه به کارمون علاقمند باشیم.
  • مهمه کارمون واسه ما معنی داشته باشه.
  • نتیجه کار و حاصل دسترنجمان در ما انگیزه بوجود میاره و کارمون رو بامعنی می کنه.
  • بیهودگی و بی فایدگی تلاشا و زحمتامون موجب دلسردی و بی انگیزگی مون می شه.
  • ما به نتیجه کاری که سخت باشه و تواناییامون رو آزمایش بزنه، علاقه بیشتری داریم.

موارد بالا مثل رشته های زنجیر بهم وصلن. ترتیب این عوامله که در آخر یه پیوند با معنی بین ما و کارمون بوجود میاره. پس به جای اینکه از همه اینا صرف نظر کنیم، بهتره به مهارتای خودمون اضافه کنیم.

شروع هر کاری به تمرین و تکرار و زحمت نیاز داره؛ اما پس از یه مدت در اون کار ماهر میشیم و انجام دادن اون برامون راحت تر می شه. پس بیایید با اضافه کردن به توانایی هامون، کار رو واسه خود آسون کنیم. نه اینکه از اول راحتی و سهولت در کار رو بخوایم.

به نتیجه کارتون علاقمند باشین، اما روی اون تعصب نداشته باشین!

در این تدتاک دن آریلی به موضوع مهم دیگری هم اشاره می کنه. افراد وقتی واسه انجام کاری زحمت زیادی می کشن (و به حاصل اون علاقه زیادی پیدا می کنن) تصور می کنن بقیه هم همونقدر به نتیجه کار علاقه دارن. در حالی که اینطور نیس!

به بیان دیگه، ممکنه ما روی کار و محصول خودمون تعصب پیدا کنیم. واسه دوری از اینجور اتفاقی، لازمه کارمون رو از بیرون نگاه کنیم. باید موضوع رو از زاویه دید بیننده ای که از زحمات و تلاشای پشت یه محصول باخبر نیس هم بررسی کنیم.

تدتاک دن آریلی: چه عواملی بر رضایت شغلی ما موثر هستن؟

بسیارخب، حالا از شمات دعوت می کنم تدتاک دن آریلی با موضوع «چی باعث می شه کارمون رو دوست داشته باشیم؟» رو تماشا کنین.

اگه پروفسور آریلی رو نمی شناسید، پیشنهاد می کنم تدتاک دیگه اون در وبلاگ نوین رو با موضوع « ما واقعاً بر تصمیمای خود تسلط داریم؟» ببینین.

 

 پول تنها عامل موثر بر رضایت شغلی نیس

در این تدتاک آریلی به ما میگه که اقتصاد امروز دنیا، اقتصادی علم بنیانه. در اینجور اقتصادی، پیوند افراد با کارشون اهمیت زیادی داره. چون ما قسمت بزرگی از روزمون رو در محیط کارمون پشت سر می گذاریم. شغل ما روی هویت ما اثر میذاره. ً ما هم در هر مجموعه ای که فعالیت می کنیم، نقشی داریم و موثر هستیم.

آریلی در آخر پیشنهاد می کنه که یه مدل اصلاح شده واسه انگیزه کاری تعریف کنیم. اون پیشنهاد می کنه که در کنار درآمد عوامل دیگری رو هم در این دید کنیم. در تصویر زیر تعدادی از این عوامل رو می ببینن.

کارفرماها در ایجاد رضایت شغلی نقش مهمی دارن

اگه یه کارفرما هستین و می خواین پرسنل شما به اندازه خودتون به کسب وکار شما اهمیت بدن، باید در اونا انگیزه بسازین.

به چه دلیل باید این کار رو بکنین؟ چون پرسنل بی علاقه و بی انگیزه اهمیتی به کار نمی دن. در بهترین حالت شما باید وظایف اونا رو مشخص کنین و اونا فقط همون وظایف رو انجام میدن. این جوری بهره وری کاری در محیط کار شما کم هستش.

اما کارمندی که انگیزه داره، به سرنوشت کار فکر می کنه. اینجور فردی حتی می تونه اشتباهات شما رو تشخیص بده و به شما در رفع اونا کمک کنه.

چیجوری باید در پرسنل خود انگیزه ایجد کنین؟ طبق مواردی که در این مقاله گفتیم، واسه ایجاد انگیزه و رضایت شغلی در کارکنان خود باید:

  • اونا رو در جریان نتیجه کار قرار بدین و در اون سهیمشان کنین. مثالی می زنم: استارباکس واسه اینکه کارکنانش رو به موفقیت برند خود معتقد کنه، درصدی از سود فروش یه شعبه رو با اونا تقسیم می کنه. شک نداشته باشینً در اینطور حالتی کارکنان انگیزه دارن که فروش شعبه شون رو افزایش بدن و خدمات بهتری به مشتریا ارائه کنن.
  • براشون رقابت بسازین و وظایفشون رو کم کم سخت تر کنین.

***

سخن پایانی: شما کارتون رو دوست دارین؟

در آخر می خوام از شما دعوت کنم که تجربیات شغلی خود رو با ما و بقیه خوانندگان در میان بذارین. شما از شغلتون راضی هستین؟ دلیل رضایت یا نبود رضایت شما از شغلتون چیه؟ عواملی که در این مقاله مطرح شد، به شما در پیدا کردن جواب این سوال کمکی می کنه؟ امیدوارم این طور باشه.

موضوعات در رابطه اخبار و رویدادهای بازاریابیتد تاک

بحث درباره این مقاله رو شما شروع کنین! ارسال دیدگاه

نیاز به مشاوره بیشتر دارین؟ واسه صحبت با کارشناسان نوین تماس بگیرین.

۰۲۱-۶۳۴۰۴ ۵ دقیقه رایگان

پویا پرورش

پیشنهاد میکنیم این مقالات رو هم بخونین