مقاله علمی با منبع : 
ارزیابی و رتبه بندی توان های اکوتوریسمی و ظرفیت گردشگری شهر کرمانشاه- قسمت  …

مقاله علمی با منبع : ارزیابی و رتبه بندی توان های اکوتوریسمی و ظرفیت گردشگری شهر کرمانشاه- قسمت …

اکتبر 23, 2020 Off By مدیر سایت

۲) دشت ماهیدشت
۳– ۱۲ – ۲ – ۱ – ماهیدشت
این دشت را ارتفاعات نعل‌شکن در شرق و ارتفاعات حسن‌آباد چهار زبر در غرب احاطه کرده است. عرض آن ۲۵ کیلومتر می‌باشد و ازدو طرف کاملاً باز است. این دشت از مناطق عمده زراعی استان کرمانشاه محسوب می‌شود.
۳– ۱۲ – ۲ – ۲ – بیستون
دشت بیستون با مساحتی بالغ بر ۳۵ هزار هکتار در شرق استان کرمانشاه قرار دارد. این دشت از شمال به کوه هَجر، از غرب به کوه‌های نُجوبَران و کَمرزرد، از جنوب به کوه شیرِز و از شرق به روستاهای محمودآباد و گاوکُل علیا محدود می‌گردد. به لحاظ تقسیمات سیاسی این محدوده بخش‌هایی از شهرستان‌های کرمانشاه، هرسین و صحنه را شامل می‌شود. دشت بیستون از رسوبات کواترنری پوشیده شده است که همین امر باعث وجود خاک حاصلخیز و کشاورزی و پوشش گیاهی مناسب در منطقه شده است. این دشت قابلیت جذب گردشگران در زمینه ژئوتوریسم را دارد. همچنین روستاهای زیادی در داخل این دشت قرار دارند که میتوانند باعث جذب گردشگران روستایی گردد (انتظاری و آقایی‌پور، ۱۳۹۳: ۸۰).
۳– ۱۲ – ۳ – غارها
یکی از کهنترین سکونتگاههای بشر در استان کرمانشاه غارها بوده است که مناظری زیبا و بکر را در منطقه بوجود آورده است و همواره می‌تواند گردشگران منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای بسیاری جذب نماید از جمله مهمترین غارهای شهر کرمانشاه عبارتند از غار پراو، مرخل، شکارچیان، مر تاریک، دوآشکفت، مرآفتاب می‌باشند که در اینجا به معرفی برخی از آنان پرداخته میشود.
۳– ۱۲ – ۳ – ۱ – مرخل
مَرخَرل یا غار خرل در مرز سنقرآباد و بیستون، بر دامنه شرقی کوه پراو به سوی پل آجری شاه عباسی، قرار دارد. این غار با طول ۲۷ متر بر دشت بیستون مشرف است. غار خرل در سال ۱۹۶۵ میلادی توسط فیلیپ اسمیت مورد حفاری قرار گرفت که در این حفاری چند تیغه سنگی که از آن‌ها به عنوان ابزار استفاده می‌شد، به دست آمد. این اشیا مربوط به انسان‌های دوره پالئولیتیک است. از ۵۶ نمونه استخوان حیوان به دست آمده از این غار، ۲۴۰ عدد متعلق به بز و گوسفند بود که این امر نشان می‌دهد زاگرس مرکزی یکی از مراکز اولیه اهلی شدن این دو حیوان بوده است. جدیدترین آثار مکشوفه از غار خرل متعلق به دوره ساسانی است.
۳– ۱۲ – ۳ – ۲ – شکارچیان
غار شکارچیان بر دامنه کوه بیستون در ۲۰۰ متری نقش تاریخی داریوش هخامنشی، بالای سر مجسمه هرکول واقع است. چشمه‌های گوارایی که از پای کوه تاریخی بیستون می‌جوشند در زیر آن قرار دارند. غار از لحاظ نور و روشنایی در حدّ مطلوبی می‌باشد و دسترسی به آن آسان است.
۳– ۱۲ – ۳ – ۳ – مر تاریک
مَر (غار) تاریک در دامنه کوه بیستون و در قسمت شمال‌غربی غار خرل قرار دارد. این غار ۲۵ متر عمق و در حدود ۸۰ متر مربع مساحت دارد. این غار به صورت دالان دراز و کم عرضی است که در انتها به محوطه‌ای نسبتاً بازتر منتهی می‌شود. دهانه غار به سمت جنوب‌شرقی است. اشیای شناسایی شده از این غار که بیشتر در قسمت انتهایی غار به دست آمده‌اند، مصنوعات سنگی مربوط به دوره موسترین و شامل سنگ‌های مادر، خراشنده‌ها، سوراخ کننده، اسکنه، ابزارهای کنگره‌دار و دندانه‌دار است.
۳– ۱۲ – ۳ – ۴ – مرآفتاب
این غار در دامنه کوه بیستون و در حدّفاصل غارهای تاریک و دودر قرار دارد. غار آفتاب ۲۶ متر طول دارد و دهانه آن به سمت شمال‌شرقی است. مساحت غار ۱۶۰ متر و دهانه آن حدود ۶ متر ارتفاع دارد و به تدریج از ارتفاع آن کاسته می‌شود. سنگ‌های شناسایی شده از این غار بیشتر به صورت تراش‌های ساده، تراش‌های وازده و سنگ مادر دیده می‌شود. ابزارهای سنگی ساخته شده، شامل خراشنده‌ها و سوراخ کننده‌ها است. علاوه بر مصنوعات سنگی، در کف غار نیز ابزاری از جنس استخوان به دست آمده که به شکل مثلث است. در بخش تحتانی این ابزار سه سوراخ وجود دارد. یکی از این سوراخ‌ها بر لبه جانبی ابزار است که متأسفانه کاربرد این قطعه استخوان مشخص نیست. ابزارهای سنگی شناسایی شده از این غار نیز متعلق به دوره موسترین است (معاونت پژوهشی میراث فرهنگی:۱۳۸۲).
۳– ۱۳ – سرابها و چشمه ها
سراب‌ها، چشمه‌های گرد آمده هستند که منطقه‌ی وسیعی را در برمی‌گیرد، این واژه بیشتر در منطقه غرب کشور استفاده می‌شود و در سایر نقاط ایران با این مضمون خوانده نمی‌شود (مهدی آبادی، ۱۳۸۳).
۳ – ۱۳ – ۱ – قابلیتهای اکوتوریسمی سرابهای شهر کرمانشاه:
برخورداری از موقعیت اقلیمی مناسب
برخورداری از پهنه آبی مناسب انواع فعالیتهای فراغتی- گردشگری
وجود گونه گیاهی آبی وجانوری منحصر به فرد در این سرابها
توان بهره‌برداری ازانواع ورزشهای آبی متناسب با این پهنه‌ها
لزوم بهره‌گیری از فضای ساحلی برای ایجاد و راه‌اندازی انواع تفریحات سالم
قرارگیری در محدوده توزیع فضایی جاذبه‌های گردشگری شهر کرمانشاه
بهره‌برداری جهت ایجاد ورزشهای آبی چون شنا، قایق‌سواری، اسکی روی آب، غواصی
قرارگیری جاذبهای سرابها در کنار جاذبه های تاریخی –فرهنگی
مجموعه قابلیت‌ها و توانمندی‌های فوق در چند سال اخیر موجبات توجه به مناطق نمونه گردشگری مورد نظر را به عنوان پر کردن اوقات فراغت و تعطیلات پایان هفته بازدید کنندگان بومی و غیر بومی را فراهم ساخته است. آب زلال، تمیز و عمق بالای برخی از این سرابها به گفته شاهدان محلی با مناظر زیبا و منحصر بفرد زیر آب جهت غواصی نیز مناسب است مانند سراب نیلوفر و… با توجه به پتانسیل‌های باالقوه بسیار در مجموعه سراب‌های شهر کرمانشاه این توانایی وجود دارد که به عنوان منابع تجدید‌پذیر جهت توسعه فعالیتهای گردشگری مورد نظر قرار بگیرند. سرابهای شهر کرمانشاه عبارتند از یاوری، سراب نیلوفر، سراب بیستون، سراب طاق بستان، در اینجا به معرفی برخی از سرابهای شهر کرمانشاه می‌پردازیم (نوری و تقی زاده،۱۳۹۰: ۱۰)
۳ – ۱۳ – ۲ – سراب قنبر
در جنوب شهرستان کرمانشاه در دامنه کوه سفید قراردارد و آب مصرفی قسمتی از شهر را تامین می‌کند و در فصل بهار و تابستان به دلیل نزدیکی به شهر کرمانشاه پذیرای گردشگران میباشد.
۳ – ۱۳ – ۳ – سراب طاقبستان
در شمال شهرستان کرمانشاه در کنار کتبه‌های ونقش برجسته‌های طاق‌بستان قرار دارد. و در اطراف آن مجموعه‌های تفریحی و اقامتی ایجاد شده است (نوری و تقی زاده، ۱۳۹۰: ۷).
۳ – ۱۳ – ۴ – سراب نیلوفر
سراب نیلوفر از جمله سرابهای زیبای شهر کرمانشاه می‌باشد که در ۲۴ کیلومتری شمال‌غرب شهرستان کرمانشاه واقع شده است. ارتفاع آن از سطح دریا ۱۳۱۵ متر و عمق تقریبی آن در برخی جاها به ۳۲ متر می‌رسد. سراب نیلوفر در عرض جغرافیایی ۳۴ درجه و ۲۴ دقیقه و ۴۹ ثانیه و طول ۴۶ درجه و ۵۱ دقیقه و ۳۲ ثانیه قرار دارد وسعت سراب نیلوفر تقریبا ۲۵ هکتار است. علت نام‌گذاری این مکان حضور گل نیلوفر در سطح آب این سراب است که زیبایی‌های ویژه‌ای از لحاظ اکوتوریسم و طبیعت‌گردی به این سراب داده است. سراب نیلوفر از نظر گردشگری بعد از سراب طاقبستان، سراب بیستون، غار شکارچیان و فراتاش در رتبه ۵ از لحاظ جذب گردشگر قرار دارد که این نشان از قابلیت‌های بالای سراب نیلوفر می‌باشد. وجود گونه گیاهی نیلوفر که از جمله گونههای نادر می‌باشد و بعد از تالاب انزلی در سراب نیلوفر رشد دارد هرساله باعث جذب گردشگران منطقه‌ای و فرامنطقهای شده است به عبارتی ارزش سراب نیلوفر به نیلوفرهای آبی است که در آن می‌روید که لزوم توجه بیش از پیش برای حفظ و جلوگیری از تخریب و انقراض این پدیده نادر و با ارزش را می‌رساند. نیلوفرهای آبی در سراب نیلوفر به رنگ زرد و سفید رشد می‌کنند فصل گل‌دهی این نیلوفرها بهار و اوایل تابستان می‌باشد. منابع آبی سراب نیلوفر بخش عمده‌ای از نیازهای آبی را تأمین می‌کند به طوری که جهت مصارف کشاورزی، پرورش ماهی و ورزش‌های آبی چون شنا، قایق سواری، اسکیت سواری و تفرجگاهی و گردشگری مناسب می‌باشد (نوری و تقی زاده،۱۳۹۱: ۴۲-۴۳).
۳ – ۱۳ – ۵ – بیستون
این سراب در ۳۰ کیلومتری شمال‌شرقی شهر کرمانشاه و در دامنه کوه بیستون در ارتفاع ۱۳۲۰ متری از سطح دریا واقع شده است. این سراب مزارع بیستون و بلوردی را مشروب میکند. سراب بیستون یک چشمه کارستی است و یکی از مهمترین جاذبههای اکوتوریسمی و ژئوتوریسمی محسوب میگردد.
۳– ۱۴ – رودخانهها
وجود کوههای بلند و وزش بادهای مرطوبی که از طرف مدیترانه و اقیانوس اطلس می‌وزد و همچنین نزول برف و باران نسبتاً قابل ملاحظه باعث ذخیره آبهای زیرزمینی و همچنین جریان یافتن رودهای متعددی در نواحی مختلف این شهر گردیده است. مشهورترین این رودخانه‌ها عبارتند از : قره سو، چشم بشیر و آبشوران می‌باشد که در اینجا به معرفی قره‌سو به عنوان مهمترین رودخانه میپردازیم.
۳– ۱۴ – ۱ – قره سو

برای دانلود متن کامل این پایان نامه به سایت  fumi.ir  مراجعه نمایید.