ارتباط سیاست تقسیم سود و بازده در دوره رکود و رونق بازار.پایان نامه اهمیت تقسيم سود سهام در بازار رو به ركود

ارتباط سیاست تقسیم سود و بازده در دوره رکود و رونق بازار.پایان نامه اهمیت تقسيم سود سهام در بازار رو به ركود

ژانویه 6, 2019 Off By edame

ارتباط سیاست تقسیم سود و بازده در دوره رکود و رونق بازار
اصولاً سرمایه گذاران برای کسب بازده مناسب سرمایه­گذاری می­کنند و دریافت سود سهام یکی از راه­های کسب بازده است. سیاست تقسیم سود را می­توان عامل ایجاد موازنه بین سود انباشته شرکت از یک طرف و پرداخت وجه نقد و انتشار سهام جدید از طرف دیگر تعریف کرد.(خدادادی، 1388)
از طرفی در هر بازار مالي با توجه به گستردگي و عمق بازار، ابزارهاي متنوعي جهت سرمايه­گذاري وجود دارد. سرمايه­گذاران، با عنايت به بازده و ريسك دارايي­ها، سرمايه­گذاري مي­كنند. يكي از عوامل موثر بر ريسك شرکت ها وضعیت رکود یا رونق وضعیت بازار است.(فولر و گلداشتاین، 2011)

  تقسیم سود يا سود تقسیمی از دو جنبه بسیار مهم قابل بحث است. از یک طرف عاملی تأثیرگذار بر سرمایه‌گذاری‌های فرا روی شرکت هاست. چرا كه تقسیم سود موجب کاهش منابع مالی داخلی و افزایش نیاز به منابع مالی خارجی می شود. از طرف دیگر بسیاری از سهامداران شرکت خواهان تقسیم سود نقدی هستند، از این رو مدیران با هدف حداکثر کردن ثروت سهامداران همواره باید بین علایق مختلف آنان و فرصت‌های سودآور سرمایه­گذاری تعادل برقرار کنند. بنابراین تصمیمات تقسیم سود که از سوی مدیران شرکت­ها اتخاذ می شود بسیار حساس و دارای اهمیت است و بااهميت بودن و حساسيت بالاي تقسيم سود زماني احساس مي‌گردد كه بازار در وضعيت بحران قرار گرفته باشد. توجه همه جانبه به عوامل و محدودیت­های موثر بر سیاست تقسیم سود علاوه بر به حداکثر رسانیدن ثروت سهامداران، موجبات حفظ و بقای شرکت در عرصه رقابت و رشد و توسعه روز افزون آنرا فراهم می­نماید. (اسکینر، 2004)